Amasralı madenciler, Hatay’da 4 yaşındaki Julia’yı kurtarmanın sevincini yaşadı

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen eroin kazasında 42 meslektaşını kaybeden işçiler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’de enkaz altında artan 4 yaşındaki Julia’yı 36 saat sonra kurtarmanın ekşimsi sevincini yaşıyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait eroin ocağında 14 Teşrinievvel 2022’deki patlamaya tanıklık eden madenciler, depremlerin peşi sıra kontrol istirdat çalışmalarında enkazlardaki yüzlerce cana imge oldu.

Görevlerini tamamlayarak kente dönen ekipler, Kırıkhan ilçesi Çarşamba Pazarı Mahallesi’ndeki 5 eğik lüp enkazından, 4 yaşındaki Julia’yı depremden 36 saat sonradan istirdat anlarını anlattı.

Küçük kızı bulunduğu yerden çıkaran 39 yaşındaki maden işçisi Selçuk Edebal, AA muhabirine, depremin ilk günü yola çıktıklarını ve Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Bölgeye geçmiş ulaştıklarında yıkılan binaları görmeleriyle “içler acısı tıpkı tabela”yla karşılaştıklarını tamlayan Edebal, şunları kaydetti:

“Amasra’dahi, 42 madenci arkadaşımızı kaybettiğimiz patlamadan bilahare gördüğümüz genişlik zehir resim buydu. 15 şahsiyet ekibimizle çalışmalara başladık ve yıkılan 5 eğik ayrımsız binanın 5. katına iki taraftan antre yaptık. İlk ilk bire bir cenazeye ulaştık. Elan sonraları ayrımsız arkadaşımızın çökme altında saç teli gördüğünü söylemesi üstüne kepçe çağırdık amma doğal gaz hattı olduğu için kepçeyle çalışamadık ve betonu kırmaktan bambaşka çaremiz kalmadı. O saç teline vurmak için kestirmece 4 metrelik benzeri betonu kazma ve balyozla kırdık, 2’si çocuk 4 kişilik tıpkı ailenin cenazesine ulaştık.”

Tahminî 6 saatlik faaliyet sonucu 4 yaşında bir kız çocuğuyla karşılaştıklarını nâkil Edebal, “Arkadaşlarımızın enkazda benzeri kımıltı olduğunu söylemeleri üzerine tıpkı alana gene yöneldik ve molozların beyninde tezyifkâr kızımızı gördük. İlk etapta çıkarılabilecek kabil değildi, belinden aşağısı gömülüydü. Çocuk amiyane dahi korkmuş. Bu tam amcasını yanımıza çağırarak çocuğu teskin etmeye çalıştık. O tam ben çocuğun bacaklarının altını temizleyerek boşa çıkardım ve Allah’ın izniyle sağ salim kucağımıza aldık.” diye niteleyerek konuştu.

Bir enkazdan çocuğun asıl, baba, bacı ve kardeşinin cenazesini çıkarılmasıyla iri çeki yaşadıklarını, ancak Julia’nın kurtarılmasıyla bire bir nebze olsun avunç olduklarını dile getiren Edebal, “Tıpkı odadan 4 cenaze aldıktan sonra o çocuğu kurtarmamız bize düş oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: