Amasya’da ayakkabı boyacısı siren sesi sırasında gözyaşlarını tutamadı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete zeki ettiği saat olan 09.05’te sirenlerin çaldığı anda Amasya’üstelik 75 yaşındaki pabuç boyacısı Yalman Taşan, gözyaşlarına hakim olamadı.

Türkiye genelinde olduğu kabilinden Amasya’bile da saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla ana yol ve sokaklarında vatandaşların beraberinde sürücüler araçlarından inerek gocunmak duruşunda bulundu, bazen sürücüler birlikte kornaya basarak sirene zevcelik etti.

Yavuz Esaslı Meydanı’nda başmak boyacılığı fail ve saygı duruşu sırasında duygulanan Taşan, gözyaşlarına bilgili olamadı.

Taşan, gazetecilere, Cumhuriyet’in kurucusu ve Milli Mücadele’nin lideri Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84’üncü yılında gönül borcu ve nazikâne andığını söyledi.

Atatürk’ü anarken mutlu ve kurumlu olduklarını dile getiren Taşan, “Çokça duygulandım. Eskiler aklıma geliyor, çarık giydiğimi biliyorum ben. Ayakkabı yoktu, kişmiri sargaç yoktu, o günler aklıma geldi. Öyle yaşadık, anca günlerden geldik biz. Onun kurduğu vatan büyüdü ve gelişti. 75 yaşındayım ben, binlerce şükür ediyorum. Atamız bıraktı bu emaneti bize.” ifadelerini kullandı.

Share: