Arslantepe Höyüğü’nde zelzele nedeniyle yüce hasar bulunmuyor

Malatya’birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde mevcut Arslantepe Höyüğü’nde, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremler zımnında kocaman benzeri hasar oluşmadığı belirtildi.

Arslantepe Höyüğü’nün hafriyat başkanı Prof. Dr. Francesca Balossi Restelli, kurgan alanında gazetecilere, depremlerin peşi sıra uzmanların höyükte yaptıkları incelemelerle ait bilgi verdi.

Malatya halkı ile tam Türkiye’ye geçmiş olsun dileğinde kâin Restelli, “Yıllarca burada çalıştık, anında insanları, yani işçilerimizi çekmek istedim. Gördüm ve az buçuk elan rahatladım. Onlar buradalar, iyiler. Hanay elan zorlaştı onlar üzere ama yer azından yaşıyorlar. O bizim için çokça yetişkin.” dedi.

Restelli, UNESCO Acun Mirası Listesi’nde bulunması zımnında Arslantepe’nin büyük önem taşıdığına meni ederek, depremin arkası sıra kazı alanından çekilen fotoğrafları incelediğinde paslı olduğunu fakat bölgeyi gezince höyüğün sarsıntılardan fazla etkilenmediğini gördüğünü anlattı.

Uzaktan fotoğraflara bakınca çokça farklı göründüğünü dile getiren Restelli, “Buraya gelince beklediğimden çok elan bereketli gördüm. Basit balaban hasar namevcut, binalarda görmedim. Cidar resimleri haddinden fazla kuvvetli duruyor. Temelli çatının durumu bol. Bu, ilk uydurma bire bir yapı ve durumu çokça ferah. Eğreti çatı az buçuk karışık. Arıtma çalışmalarını bu yıl yapacağız. Profillerden toprak yıkıldı amma kazı üzere sevgili namevcut, yerey binalar üzerine yıkıldı amma orada durdu. Bizim üzere haddinden fazla iri bir sorumluluk bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Höyükteki hafriyat çalışmalarına bu zaman erken başlayacaklarını ve sezonun uzayacağını vurgulayan Restelli, “Hafriyat evi budaklı, onu kullanmayacağız. Buraya gelip çalışacağımız aynı vadi yapacağız ama son aşama memnunuz, zira kazı alanındaki yapıların durumu dolgunca, o dahi haddinden fazla koca.” diye niteleyerek konuştu.

Arslantepe’da arızi çatının namına yıpranmamış bire bir yapı nesir edilecek

İl Ekin ve Turizm Müdürü Gösterişli Iri ise depremlerin arkası sıra tescilli varlıkların incelenmesi amacıyla Afet Kazı Başkanlığı oluşturulduğunu söyledi.

Kentteki tescilli varlıkların yüzdelik 85 ila 90’ının incelendiğini tamlayan Nazik, şunları kaydetti:

“Depremin peşi sıra ilk günden itibaren alana geldik. Uzmanlarla tetkikat yaptık ve çok şükür vahim tıpkı hasarımız namevcut. Ekipler yıkılmış, birkaç, orta yahut dokunaklı hasarlı tarihi yapılarımızı inceledi. Bu yapıları ayağa girmek için çalışmalara başlayacağız. Yapılacak işleri belirledik. Arslantepe’deki eğreti çatının hesabına aceleci şekilde bakir aynı çatı inşa edeceğiz. Bilindiği üzere Arslantepe Gelecek Merkezi yapımı vardı, tenkis noktasına gelmiştik. Gelecek merkezini bile önümüzdeki yıl tamamlamayı planlıyoruz.”

Share: