Artvin Arıcılar Birliği Ardanuç Temsilcisi Meryem Tafsilatlı: Arıcıların Bu Mevsim Maddesel Anlamda Zorlanacağını Düşünüyorum

Artvin Arıcılar Birliği Ardanuç İlçe Temsilcisi Meryem Detaylı, baharın yaklaşmasıyla alay malay arıcıların hazırlıklarının birlikte başladığını belirterek, “Demin arıcılarımız, yavaş yavaş kek, çerçeve çırağ hazırlığına başladılar. Geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatlar beyninde nazik bir fark var. Geçen sene 85 liraya sattığımız çırağ fiyatları, şu an sezon açılmadan alırsak 120 liraya kadar çıkıyor. Parçalanmamış anlamıyla sezon açıldığında ise kıymet benzeri kalacak mı, bunu de bilmiyoruz tabiatıyla ki. Arıcıların bu mevsim maddesel anlamda zorlanacağını düşünüyorum” dedi.

İş yerinde arıcılıkla ilgilendiren temas cins malzemeyi sattığını fakat fiyatların bu sene çokça yükseldiğini belirten Meryem Teferruatlı, “Üreticileri zecrî ürünler beyninde kek, salt yemi ve ışık bulunmakta. Sabık yıl 85 liraya sattığımız çerağ fiyatları, şu an mevsim açılmadan alırsak 120 liraya kadar çıkıyor. Umum anlamıyla sezon açıldığında ise eşit benzeri kalacak mı, bunu da bilmiyoruz elbette ki. Arıcıların bu zaman maddi anlamda zorlanacağını düşünüyorum” diyerek konuştu.

Meryem Ince, şunları söyledi:

“Arıcılık yapıyorum ve tıpkısı zamanda arıcılık malzemeleri satışlarını de yapan aynı işletmem var. Artvin’birlikte havaların fena hâlde gitmesiyle alay malay arıcılıkta zaman hazırlığımız başladı. Şimdi arıcılarımız, adım adım kek, çerçeve çerağ hazırlığına başladılar. Serbest sabık yıla nazaran biraz pahal ilerlemekte. Sabık yılki fiyatlarla bu yılki fiyatlar ortada iri tıpkı ayırt var. Arıcının çekicilik gücünü az buçuk zorladığı üzere, güzeşte sene aceleci başlayan mevsim bu sene maatteessüf acul başlamadı. Güzeşte sene bal sezonunda rekolte çokça güzeldi ve ayrıca yüzde 85’lere kadar ulaştık diyebilirim. Arıcılarımızın bir kısmı balını satarken tıpkı kısmının ise bibi stokunda balı bulunmakta. Ego, özlük imkanlarımla balımı sattım.

Arıcıları sunu çokça zecrî ürünler arasında kek, katışıksız yemi ve çırağ bulunmakta. Geçen yılki fiyatları verirsem; 85 liraya sattığımız çırağ fiyatları, şu an zaman açılmadan alırsak 120 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Tüm anlamıyla sezon açıldığında ise fiyat benzeri kalacak mı, bunu bile bilmiyoruz tabii ki. Arıcıların bu sezon maddesel anlamda zorlanacağını düşünüyorum.

“ARTVİN, KAFKAS ARISIYLA MEŞHURDUR”

Artvin, Kafkas arısıyla meşhur ve dünyada eşi bire bir sıfır bir natürel zenginliğe erbap. Ardahan ve Artvin izole nahiye olduğu amacıyla arımız, adi Türkiye genelinde yeryüzü kıymetli arıdır. Tığ izole nahiye olduğumuz amacıyla Ardahan dışına çıkmamız yasak. Ardahan ve Artvin ortada geziniyoruz ve benzeri zamanda seyyar arıcılarımız de var ve bu arıcılarımız yazın Ardahan’de, kışınsa Artvin’üstelik kışlamalarını yapmaktadırlar. Taleplerimiz var tabiatıyla ki. Katışıksız küçük haddinden fazla bulunmaz tıpkı aktif ve salt varsa maltalık var. Ego, yetkililerin arıcılara biraz henüz isteklendirme ve özellikle malzemenin tedarikinde fiyatların biraz henüz zir çekilmesini istiyoruz. Arıcılık yapanların yaş ortalaması 50-55’in üstünde değil üstelik 18 yaşından başlaması gerekir diyerek düşünüyorum. Açıkçası pasif arıcıdan tekessür faal arıcı istiyorum. Tabii olarak yetkililerden talebim; arıcılığa isteklendirme istiyoruz. Gençliğin arıcılığa heveslendirme edilmesi gerekiyor.”

“SABIK YIL ADI İYİYDİ”

Arıcılık eden Ulu Işık da “25 yılı aşkındır eş kuaförlüğü yapıyorum ama tıpkısı zamanda arıcılık de yapıyorum. Baharın gelmesiyle hazırlıklar başladı, biz dahi kovanlarımızın tadilatlarını ve boyalarını yapmakla uğraşacağız. Sabık sene bal popülasyonu beribenzer iyiydi, bu yılda inşallah iyi olacak. Şeker pahalı, piyasada bin 200 lira amma Arıcılar Birliği’nde 900’e kadar indi ki bal fiyatımız de 250 civarındaydı” dedi.

Share: