Avrupa Eşkal Bankası’dan nema kararı! 2009’dan bu yana genişlik efdal seviyeye yükseltildi

Avrupa Minval Bankası (ECB) piyasaların merakla beklediği nema kararını açıkladı. ECB, politika faizini 75 baz nokta artışla yüzdelik 2’ye yükselterek 2009’dan bu yana genişlik faziletli seviyeye çıkardı. ECB bu kararla alay malay iki ayda toplam 1,5 puanlık repo artışına gitmiş oldu.

GELECEK AY 50 TEMEL PUANLIK BİR ARTIŞ HENÜZ BEKLENİYOR

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin antrakt toplantısında 50 temel nokta faiz artırmasına değişmez gözüyle bakılırken, artırımın 75 baz benek olma ihtimali ayn önünde tutuluyor. Öte yandan Avrupa Şekil Bankası, güzeşte ayki toplantısında siyaset faizini 24 almanak tarihinde ilk kez 75 baz fakül artışla yüzdelik 1,25’e yükseltmişti.

AVRUPA’DA ENFLASYON REKOR SEVİYELERDE

Euro Bölgesi’nde ağustosta yüzde 9,1 olan almanak para şişkinliği, eylülde yüzde 9,9’a yükselerek rekor kırdı. 18 ülkede pahalilik çift haneleri gördü. Enflasyonun yeryüzü haddinden fazla hissedildiği büyüklük yüzdelik 24 ile Estonya olurken Estonya’yı yüzde 22 ile Litvanya izledi. Almanya’da ise şişkinlik akıbet yılların en faziletli seviyesine ulaşarak yüzde 10’a yükseldi.

Share: