Bayburt ve Erzurum arasında oynanan hukuk maçında ciritçi attan düştü karşılaşma kaldığı yerden devam etti

Dede sporu cirit denilince akla gele iki illerden Bayburt ve Erzurum ülfet müsabakasında bir araya geldiler. Bayburt Süvari Spor Kulübü Erzurum’dan Bayburt’a mevrut Kamer Baht Süvari Spor Kulübünü misafir etti. Cirite dayalı maharetlerini sergileyen her iki kulüp, izleyenlere keyifli anlar yaşattılar. Rekabetin yüksek olduğu maçta seçme iki takımda ebedi dostluğa yerinde şekilde baziçe sergileyerek savaş ettiler. Hafta sonu olmasına rağmen Bayburt’tan ve Erzurum’dan mevrut izleyiciler müsabakaya aheste demet gösterdiler. İkinci yarıda cirit değneklerinin havada uçuştuğu maçın akıbet 15 süratle ‘kara cirit’ denilen tek kurala vabeste olmadan, ciritçilerin yakından polo fırlattığı ve kaba bir savaşım sergilediği oyunda nefesler tutulurken, Bayburt Süvari Spor Kulübünün bir oyuncusu sert mücadelede atını taharri edemeyerek attan düştü. Apar topar atını kaldıran aktör, mücadeleye kaldığı yerden devam ederken o anlar da çökertme telefonuyla anbean kaydedildi.

Kazananın dostluk olduğu müsabakada Erzurum Ay Baht Süvari Spor Kulübü başkanı Mükremin Dumlu Bayburt’ta olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek, kulübünü Bayburt’ta ağırlayan Bayburt Süvari Spor Kulübü başkanı Arif Köprücü’ye teşekkür etti.

Dede sporu ciriti iki cömert şehir olarak ülfet maçıyla sergilediklerini bildiren Bayburt Atlı Spor Kulübü başkanı Arif Köprücü ise “Bugünkü misafirimiz Erzurum bölge şampiyonu Erzurum Kamer Baht Atlı Spor Kulübü. Kendilerine çokça teşekkürname ediyoruz, şehrimize teşrif ettiler. İki cömert şehrin bayrı geleneği olan ağababa sporu olan ciriti canlandırdık. Parçalanmamış seyircilerimizin ayağına esenlik” diye niteleyerek konuştu. – BAYBURT

Share: