Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yıl dönümünde tabiiyet, kaçınmak ve hasretle anıyoruz

Bugün, Milli Mücadelemizin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yıl dönümü. Biz üstelik Haberler.com ailesi yerine, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü hasret ve minnetle anıyoruz.

ANITKABİR VE DOLMABAHÇE’YE AKIN EDECEKLER

1938 yılının 10 Son Teşrin’ında kaybettiğimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, gelişigüzel yıl olduğu üzere bu yıl de iri benzeri özlem ve kardeş kardeş anılacak. Anıtkabir ziyaretçileriyle buluşacak. Herhangi Bir yıl olduğu üzere bu yıl üstelik binlerce vatandaşlar, ellerinde bayraklarıyla Atatürk’ad hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’na atak edecek.

09.05’TE MALTALIK DURACAK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların maskeli ve mesafeli kendisine arzu alınacağı Dolmabahçe Sarayı’nda saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk’ad odasında resmi merasim düzenlenecek.

ANITKABİR’DE İLK TÖREN

Anıtkabir’deki geçmiş merasim Reisicumhur Recep Erdoğan’ın Aslanlı Yolun başladığı merdivenlerin önündeki alanda saat 08.45’te başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mozoleye çelenk bırakacak ve “ti” borusunun çalınmasıyla iki dakikalık tevakki etmek duruşunda bulunulacak.

CENAZE ALBÜMÜ MEVHUM ORTAMDA ZİYARETE SUNULDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Şişman Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının arkası sıra İstanbul ve Ankara’bile düzenlenen cenaze töreninde çekilen fotoğraflardan oluşan cenaze albümü sanal ortamda görüşme edilebilecek. Milli Katalog arşivinde meydan alan “Ebedi Şefimiz Atatürk’ad İstanbul ve Ankara’daki Cenaze Töreni Albümü”nün kısaca 2 almanak yenileme süreci tamamlandı. Milli Katalog Restorasyon ve Konservasyon laboratuvarında hesaplı çalışma kapsamında albümün kap derisi ve civar kapak üzerindeki yazıları rötuşlandı, hamal sayfalar değiştirildi, fotoğraflar onarıldı. Ata’nın serencam yolculuğuna ilişkin 800 fotoğraftan oluşan resimlik için Milli Kütüphanenin internet sitesinde mevhum işporta hazırlandı.

“İNSANLIK ŞIŞMAN EVLADINI KAYBETTİ”

Gazeteler 10 Teşrinisani 1938 haset, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’nam ölümüne mahsus üzüntüyü manşetlere taşıdı. Türk basını genişlik hazin manşetlerini o devir attı. Ulusal gazeteler saika (ikinci) baskılarıyla Ata’nın emrihak haberini okurlarına duyurdu. Atatürk’ad ebediyete irtihalini, Ulus Gazetesi, “Kurtarıcını ve Sunu Nazik Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol”, Fecir Gazetesi , “Babamızı Kaybettik”, Cumhuriyet Altını Gazetesi, “Atatürkümüzü Kaybettik”, Kurun Gazetesi: “Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol”, Son Defa Gazetesi: “Türk Milleti Celil Şefini, İnsanlık Şişman Evladını Kaybetti” manşetleriyle haberleştirdi.

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ VE ATATÜRK HAFTASI

1938 yılı 10 Teşrinisani haset saat 9’u 5 geçerken aramızdan ayrılan Atatürk o zaman muhtelif etkinliklerle anılır. 10-16 Teşrinisani haftası; onun yurtseverliği, katlanma ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’nam konuşmalarının kişi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ait filmlerin gösterildiği hafta adına kutlanır. Atatürk’nam aramızdan ayrılığı aktarılma, Anıtkabir görüşme edilir, Ankara’da resmi merasim yapılır. Rastgele 10 Son Teşrin’birlikte Türkiye’birlikte hayat durur ve bayraklar yarıya indirilir.

MÜCADELE VE BAŞARIYLA SABIK AVLU

Iri Alemdar Atatürk, 1881’bile Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım’ın arzusu doğrultusunda ilköğrenimine Hafız Mehmet Nazik’nin mahalle mektebinde başlayan Atatürk, elan bilahare babası Mehabetli Şevk Koca’nin isteği üstüne geçtiği Şemsi Koca Mektebinde ilkokulu tamamladı.

Ortaokul eğitimi amacıyla gittiği Selanik Mülkiye Rüştiyesinden kendi isteğiyle ayrılan Atatürk, öğrenimini Selanik Askeri Rüştiyesinde sürdürdü. Bu okulda hesap öğretmenliği eden Yüzbaşı Mustafa Koca, Atatürk’ü sınıftaki sair “Mustafa”lardan düzenlemek için üstün yetenekli öğrencisine ikinci ad olarak “Kemal” ismini verdi.

Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonra Keşişhane Askeri İdadisinden ikincilikle mezun oldu. Askeri öğreniminin birlikte ecnebi vasıta eğitimi dahi düzlük Atatürk, yazları yetkilendirilmiş döndüğü Selanik’te Fransızca dersleri aldı. Henüz sonradan İstanbul’a gelerek 1899’de girdiği Savaş Okulunu 1902’da mülazım rütbesiyle bütünler Atatürk, Harp Akademisinden de 1905’te erkânıharp yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Atatürk, kurmaylık stajı üzere 1905’te Şam’da 5. Kargaşa emrine atandı. Suriye bölgesindeki üstün hizmetleri nedeniyle Beşinci Rütbe’den Mecidi Nişanı verilen Atatürk, 1907’dahi merkezi Makedonya’nın Manastır şehrinde mevcut 3. Kargaşa Karargahı’na atandı. Atatürk, 3. Cıvıl Cıvıl Karargahı’nın Selanik’teki erkânıharp şubesinde görevlendirildi.

Mustafa Kemal Atatürk, Manastır ve Selanik’te görevliyken 1909’birlikte İstanbul’daki 31 Mart Vakası’nı bastıran Debi Ordusu’nda görev yaptı. 1910’dahi Arnavutluk’taki isyanı dayanmak üzere düzenlenen harekatta dahi görevlendirilen Atatürk, İtalya’nın 1911’de Trablusgarp’a çeri çıkarması konusunda Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’üstelik Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonraları binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katılan Atatürk, Edirne’yi Bulgaristan’dan hoşgörüsüz kayran kolorduda görev yaptı.

ANAFARTALAR KAHRAMANI

Atatürk, 1913’te Sofya’dahi ataşeliğe atandı. Elçilik Uzmanı olarak görev yaptığı sırada Birinci Acun Savaşı’nın başlaması üstüne Atatürk, Başkumandanlık Vekaleti’ne başvurma ederek cephede görev ahzetmek istedi. Namına “Sizin üzere orduda seçme antlaşma tıpkısı görev vardır. Fakat Sofya Ataşemiliterliğini henüz yüce gördüğümüzden sizi orada bırakıyoruz.” cevabının verilmesi üzerine Balaban Önder, Serdar Vekili Enver Ağırbaşlı’ya şu mektubu yazdı:

“Vatanın müdafaasına ilgilendiren canlı vazifelerden elan mühim ve muhteşem tıpkısı işlev olanaksız. Arkadaşlarım savaşma cephelerinde, dağ hatlarında bulunurken ben, Sofya’de ataşemiliterlik yapamam. Eğer birinci sınıf subay oluşmak liyakatinden mahrumsam, kanaatiniz bu ise lütfen celi söyleyiniz.”

Bunun üstüne Atatürk, 1915’te Esat Vakarlı komutasındaki 3. Kolordu’ya merbut Tekirdağ’üstelik oluşturulacak 19’uncu Tümen Komutanlığına atandı. Gelibolu Yarımadası’na asker çıkaran ve Conkbayırı’na ilerleyici antagonist birlikleri Atatürk’nam komutasındaki 19’uncu Öğür kuvvetlerinin taarruzuyla hoşgörüsüz çekildi. Atatürk, “Anafartalar Kahramanı” yerine ad kazandı.

Atatürk, Conkbayırı taarruzu sırasında göğsüne çıkmış fail şarapnel parçasının cebindeki saati parçalayarak dönmesi sonucu bağımsız milletvekili aynı ölümden kurtuldu. Şark Cephesi’nde 16’ncı Kolordu Komutanlığına atanan Atatürk, 1916’bile Acımasız saldırılarını durdurarak Bitlis ve Muş’u düşmandan gabi aldı ve bu cephede generalliğe terfi etti. 1917’üstelik Filistin ve Suriye’bile görevli 7’nci Kalaba Komutanlığına atanan Atatürk, aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya anbean Alman Genel Karargahı ve Alman cidal cephelerinde incelemelerde bulundu.

1918’bile baştan görevlendirildiği Suriye cephesinde 7’nci Cıvıl Cıvıl Komutanıyken, Birinci Acun Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan bilahare İstanbul’a döndü. Ülkeyi antagonist işgalinden yönetmek amacını bilinmeyen yilbik, Cıvıl Cıvıl Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

“CAMIZ VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ”

Karadeniz vasıtasıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a sâdır Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması amacıyla Sivas’ta tıpkı kongre toplanacağını” bildirdi.

Ayrıca Osmanlı Hükümetinin verdiği görevden ve askerlikten çekilme ederek, 23 Temmuz 1919’da Erzurum’de, 4 Ilkgüz 1919’dahi Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı. Bu kongrelerde, “Düşman işgaline alın milletin vatanı savunacağı, bu amaçla eğreti aynı hükümetin kurulacağı ve ayrımsız milli meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları makbuz ve açıklandı. Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM), onun çabalarıyla 23 April 1920’da Ankara’de tarihi görevine başladı. Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi.

TBMM açılmadan 17 periyot evvel, 6 Nisan 1920’üstelik, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam talimatıyla Rum Ajansı (AA) kuruldu. “Türkiye’nin sesini dünyaya belirtmek” için kurulan AA, TBMM’nin çıkardığı önce yasaları duyurdu, Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın rastgele aşamasına şehadet etti.

TBMM açılarak milli ayrımsız hükümet kurulmasına karşın Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri ortada 10 Ağustos 1920’üstelik Sevr Antlaşması imzalandı. Nazik Alemdar Atatürk, United Telegraph gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Sevr Antlaşması’nı tanımadıklarını vurgulayarak, “Siyasal, adli, ekonomik ve finansal bağımsızlığımızı imhaya ve neticede hayat hakkımızı inkara ve kaldırmaya yöneltilmiş Sevr Antlaşması bizce kâin değildir.” ifadelerini kullandı. TBMM yoluyla Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri beyninde imzalanan Sevr Antlaşması’nın akseptans edilmediği dünyaya duyuruldu.

MAREŞAL RÜTBESİ VE “GAZİ” UNVANI

İtilaf Devletleri’nin sebebiyle İzmir’i nehiy eden Palikarya kuvvetlerinin ilerlemesi, 1921’da Bir Numara ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. Palikarya ordusunun 23 Ağustos 1921’üstelik baştan tecavüz etmesiyle Sakarya Meydan Savaşı başladı. Atatürk, birliklere, “Savunma hattı yoktur, savunma sathı vardır. O yüzey bilcümle vatandır. Vatanın temas karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça infirak olunamaz.” emrini verdi.

Yunan ordusu bozguna uğratılarak, Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Gösterişli’nın yönettiği Türk ordusu, Sakarya Meydan Savaşı’ni zaferle sonuçlandırdı. 22 gün süren bu savaşta Palikarya ordusu ciddi kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM eliyle “Müşir” rütbesi ve “Gazi” unvanı verildi.

Sakarya Zaferi’nin ardından 13 Ilk Teşrin 1921’birlikte Kafkas Cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması, 20 Ilk Teşrin 1921’üstelik Fransızlarla Hatay haricinde bugünkü Türkiye sınırının çizildiği Ankara Antlaşması imzalandı. Atatürk’nam komutanlığında Türk ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak üzere 26 Ağustos 1922’dahi alın saldırıya geçerek Nazik Taarruz’u başlattı.

Mustafa Kemal Ciddi’nın yönettiği 30 Ağustos 1922’deki Dumlupınar (Başkumandan) Meydan Savaşı’nde Türk ordusu, Yunan ordusunun şişman kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan antagonist kuvvetlerini izleyen Türk ordusu, 9 Eylül 1922’bile İzmir’e girdi. Küçük Asya’yu düşman istilasından kurtaran nazik askeri zaferlerin ardından 11 Teşrinievvel 1922’da Mudanya Mütareke Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri engelleme ettikleri Türk topraklarından çekildi.

İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya beyninde 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalandı. Şişman Alemdar, Lozan Antlaşması’na ilişkin, “Bu zaman, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri müstahzar ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı zannedilmiş balaban bire bir suikastın yıkılışını tabir paha tıpkısı vesikadır.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İLK CUMHURBAŞKANI

Halas Savaşı’nın arkası sıra TBMM marifetiyle 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyet Altını car edilirken, Mustafa Kemal Atatürk birlikte Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’da ölümüne arbede art arda 4 yol Reisicumhur seçilen Atatürk, bu görevi yer teferruatlı süre tay tay arabası Cumhur Reisi oldu. Reisicumhur Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e 14 Haziran 1926’dahi İzmir’bile yapılması planlanan suikast girişimi engellendi. Elebaşları İzmir’bile tutuklandı. Şişman Alemdar, suikast girişimine ilgilendiren Küçük Asya Ajansına yaptığı açıklamada, “Ağırbaşlı girişimin benim şahsımdan tekessür mübarek Cumhuriyetimize ve onun dayandığı erdemli ilkelerimize yönelmiş bulunduğuna şüphe yoktur. Benim kırık dökük vücudum aynı gün elbet arazi olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti sürgit payidar kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazi Mustafa Eksiksizlik’e, 24 Kasım 1934’te 2587 basit Kanunla “Atatürk” soyadı verildi ve bu soyadının yabancılar marifetiyle kullanılması yasaklandı. Askeri ve siyasal dehasıyla Türk ve acun tarihine adını kızıl harflerle yazdıran Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 10 Son Teşrin 1938’birlikte 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu.

Share: