Çölyak hastaları amacıyla unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Çölyak hastaları amacıyla unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Hasta öğrencinin kurabiye yiyebilmesi için işaret ürettiler

NİĞDE Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Yardımcısı Mevlüt Layemut, patatesle ilgilendiren sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde kumpir kurabiyesi üretti.

Niğde’bile sunma çok üretilen ürünlerden olan patates ve elma ile; ilgilendiren öğrencileri ile birlikte İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları fail Mevlüt Layemut, çölyak hastalarının yoksun kaldığı tatlarla ilişik ürünler geliştiriyor. Patatesle hazırlanan glutensiz kumpir kurabiyesi on paralık un kullanılmadan hazırlanıyor. İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde geliştirilen patates kurabiyesi; çölyak hastalarına almaşık bir lezzetli lezzeti sunuyor. Glüten hastası bir öğrencisinin kurabiye tadabilmesi üzere hakeza bir ürünün ortaya çıktığını söyleyen Mevlüt Layemut, hazırlanan kurabiyeye sadeyağ eklenmediği ant laktoz hastalarının üstelik bu lezzeti tadabileceğini belirtti. Ölmez; “Elan geçmiş patatesten yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımız var patates dondurması, kumpir cezeryesi yapmıştık deminden da kumpir kurabiyesi denedik hem bile burada gluten rahatsızlığı, çölyak hastalığı olanlara mütenavip tıpkı tatlı oldu. Tadanlar çok beğendi içimli bire bir im. Üç çeşide ayırdık bunu kakaolusunu yaptık, çikolatalısını hem de fıstıklısını gayet şiddetli ayrımsız işaret ve çokça dahi kıytırık hazırlanması var. Tümce rahatlıkla malzemeleri temin edebilir. İçerisinde kumpir var, mahlep var aroma vermesi üzere hem dahi haz vermesi üzere. Fındık var fındığı türap haline getirdik un yaptık bunu. kabartma tozu var, vanilya var, tereyağı var, düzgün şekeri var. Patatesi haşladıktan sonradan sıcakken rendeleniyor daha sonradan tereyağı devreye giriyor değişik malzemelerle karıştırılıp şet torbasına dolduruyoruz tepsiye sıkıp şekiller veriyoruz, önceleri ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-12 dk arasında pişirip servis ediyoruz” dedi.

Gluten rahatsızlığı olan öğrencisinin bile keyifle tadabileceği aynı yapıt ortaya çıkaran Ölmez, “Umarız çölyak hastaları, çölyak hastası olmasa da herkesin ferah ferah ulaşabileceği ve lezzetli bulacağı aynı kurabiye ortaya çıkardık. Buğdaydan hava rahatsızlığı olanlar, çölyak hastalarının kurabiye, pizza yada paketlemek türlerinden yoksun kalabiliyor o yüzden gluten rahatsızlığı olanlara birlikte ayrımsız alternatif oldu. Bire Bir zamanda süt içerisinde mevcut proteinden etraf laktoz rahatsızlığı olanlar birlikte tereyağı kullanmadan bizim bu ürünü yapabilirler” diye niteleyerek konuştu.

Share: