Cumhur Reisi Erdoğan, Sisak’ta Recep Tayyip Erdoğan İslam Hars Merkezi’nin açılışında konuştu: (2)

Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “İki ülke dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle manidar ayrımsız yıla denk gelmesinden hava antrparantez memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu.

Altı sene ilk Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu vasıtasıyla hukuken ve kurumsal namına akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve ecnebi düşmanlığına alın Zagreb’ten mecmu Avrupa’ya ve dünyaya anlamlı mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün tıpkı kez henüz esasen Hırvatistan’dan, bu misil Sisak’tan hukuk, beraberlik, barışa ve hoşgörüye dayalı koskocaman mesajlar vermiş olduklarını belirten Erdoğan, “Bu elbette rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, saygı ve hayat ortamı bakımından Avrupa’de benzer gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği beyninde kasılma edilen iş birliği bu noktada akıbet evre önemlidir. Nasıl bu özgürlük ve dirlik ortamı yalnız Mütedeyyin kardeşlerimiz üzere değil, başka dinler ve kültürler üzere üstelik geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, zaman açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Sarayı’nin hem Hırvatistan’ın bu kat sayı konumunun hem dahi Sisak şehrinin çokça görgülü yapısının sembollerinden biri kendisine yaşayacağını söyledi.

“Ikbal dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan ayırmadık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye yerine, tek devir bir zamanlar baht birliği yaptıkları, kuma bir tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Gönül dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını zat acımız namına gördük. Bu anlayışla 2020 böylelikle Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin arkası sıra cümle imkanlarımızla dost Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanında olmaya çalıştık. Bu vesileyle bire bir defa elan geçmiş olsun dileklerimi bildirmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına mir sağlığı diliyorum. Tıpkısı elan böyle felaketler yaşanmamasını irade ediyorum. Hırvat dostlarımız da ülkemizde tıpkı tehlike yaşandığında herhangi bir ahit bizim yanımızda oldular. Geçen sene yaz aylarında Türkiye’de yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan bire bir yangın itfa uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı sefer henüz Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından ötürü ülkem ve milletim namına teşekkür ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın bundan sonra bile süreceğine eminim.”

Erdoğan, “Bu yıl Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümünü kutluyoruz. İki mevki dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza manidar tıpkı yıla denk gelmesinden kıran ayrıca sevinme duyuyorum.” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin ilkin Sisak almak amacıyla Hırvatistan’de yaşayanlara aldatıcı olmasını dileyen Erdoğan, bu iyicene camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Adalet katında akseptans olması dileğinde bulundu.

Burada erte geçmiş cuma namazının davranım edileceğini tamlayan Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize körpe cumalar diliyorum ve namazlarını Allah akseptans etsin diyorum. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi henüz bile güçlendireceğine inanıyorum.” diye sözlerini sonlandırdı.

Törenden notlar

Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Kibar Hasanoviç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Kurucu Onur Ödülü’nü takdim etti.

Erdoğan’ın yanında Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in da konuşma yaptığı törende, Türk heyeti da yer aldı.

Konuşmaların peşi sıra Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’ni gezdi. Ilmek İşleri Başkanı Mürtefi Erbaş’ın okuduğu ezanın peşi sıra Erdoğan ve beraberindekiler namaz kıldı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi hakkında

Bütün alanı 12 bin metrekareden oluşan proje, birbirine komşu iki yapıdan oluşuyor. İki bükülmüş ve 549 metrekare inşaat alanına ehil cami, 586 can kapasiteli. Toplanmış 4 kattan oluşan Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı yönetsel binasında ise düzenlilik enformatik merkezi ve depolama alanı, kabul töreni, abdesthane, gençlik kulübü, konferans salonu, kütüphane, 3 sınıf ve idare odası, imamlar için iki lojman ve konuk odası kadar bölümler yer alıyor.

(Bitti)

Share: