Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Denizli’de basın toplantısı düzenledi: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın arsıulusal hukuka marjinal benzeri şekilde silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal etmesiyle ilgili olarak Türkiye’nin lazım tedbirleri alacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, AK Tümen Denizli İl Başkanlığında düzenlediği matbuat toplantısında, Türkiye’nin çevresinde bir nice sevgili yaşandığını belirterek Türk milletinin ve Türkiye’nin çıkarlarını korumaya bitmeme edeceklerini söyledi. Çevredeki sorunların etkilerinin yer örgen tenkis etmek amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Zaman uluslararası dizge dünya sorunlarının çözümüne ulama sağlayamayacak durumda maalesef. Cumhurbaşkanımız da ‘Dünya beşten büyüktür.’ derken, ‘Daha adaletli tıpkısı dünya mümkündür.’ derken bunu anlatmaya çalışıyor, buna aksan yapıyor. Dolayısıyla uluslararası sistemin vurgun olduğu tıpkısı dönemde sorunların çözümünde yöre plana çıkan aktörler var. Bunların başında üstelik Türkiye var.” dedi.

Libya’yı 3 Ekim Pazartesi günü musahabe edeceklerini belirten Çavuşoğlu, “Önümüzdeki dönemde üstelik dokunaklı tıpkısı dış yöntem bizleri bekliyor. Dünyanın seçkin durumunda hareketli olmamız lazım. Katılmamız müstelzim çok oylumlu zirveler, toplantılar var, bunlara katılacağız. Burada Türkiye’nin düşüncelerini, tespitlerini, tavsiyelerini inşallah paylaşma fırsatı bulunacağız.” diyerek konuştu.

Yunanistan’ın adalardaki ihlalleri

Yunanistan’ın arsıulusal hukuka uymaz tıpkısı şekilde silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Tığ dahi elimiz kolumuz tutkun kalmayız, tığ da lüzumlu tedbirleri alacağız. Gayrı taraftan BENDE, biliyorsunuz bitaraflık politikasını nakzen sonuç zamanlarda Yunanistan’ın lehine adımlar atıyor, geçmişte abra politikası izliyordu. Antrparantez Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’hangi yönelik silah ambargosunu tıpkısı yıllığına kaldırdı. Dolayısıyla garantör mutluluk kendisine tığ da inşallah Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’hangi lüzumlu takviyeleri dahi yapacağız. Lüzumlu Ege’üstelik gerekse Kıbrıs’ta tığ bile öz çıkarlarımızı, güvenliğimizi korumak, düşünmek için ve Kıbrıs Türkü’nün haklarını müzaheret etmek üzere mukteza adımları kararlılıkla atacağız.”

“Sunma harbi davamızda de Türkiye’yi haksız göstermeye çalışan tehalüf var”

Dış politikayı içteki bakımsız çekişmelerin dışında sancımak için çaba harcama ettiklerini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Reisicumhur’mız bile hakeza iştiyak ediyor ve hakeza talimatlandırıyor ama cemi buna rağmen bittabi ne yaparsanız yapın genişlik hakikat davamızda da Türkiye’yi nahak göstermeye müteharrik aykırılık var mı, var. Meclisteki tartışmalarda görüyoruz. Gelen soru önergelerinde görüyoruz. Yani bütün essah. Herhangi Bir şartta bir tek Türkiye’ye nahak yere anlayışı devam ediyor, meğer bu yanlış aynı anlayıştır. Hakeza olduğu ahit bile bittabi mukteza cevapları de isnat etmek durumundayız. Ülkemizin milli çıkarlarını hoppadak dışarıda değil içeride bile milli çıkarlarımızın aleyhine şekilperest sergileyenlere karşı dahi korumakla mükellefiz biz. O nedenle tığ bu gayretimizi sürdüreceğiz. Aut siyaset, milli siyaset olduğu amacıyla değme kesimin birlikte bindi vermesi gerekiyor. Bittabi kem varsa eleştirilecek, kusurlu varsa uyarılacak, bunlar olacak. Biz bunu tabii karşılıyoruz ama ne olursa olsun gelişigüzel konuda farklı ülkeler mevsuk, Türkiye haksız anlayışını da kabul etmiyoruz.”

“Gereken dersi verdik”

ara sıra bazı muhataplarının yaptıkları karşı karşıya görüşmelere ilişkin farklı meşruhat yaptığına belen eden Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Ara Sıra muhataplarımız özellikle kişi çöz politikasına yani siyasetine kanaat yöneltmek amacıyla evet da mensubu olduğu angajman, işte Avrupa Birliğinden bahsedelim, buralara ‘Türkiye’ye gittim, onu de dedim, bunu dahi dedim’ girmek amacıyla basının önünde üstelik lazım, gereksiz açıklamalarda bulunuyorlar. Tabiatıyla herkesin görüşüne saygımız var amma Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı kendisine da bizim bile bunlara karşılık vermemiz gerekiyor ve bu cevabımızı verirken de bittabi galiba ayrımsız anlatma içinde diplomasinin içinde kalarak cevaplarımızı veriyoruz amma bu bazen ihvan birlikte yani evet küçük baş başa görüşmelerde bile en üst Alman bakanla baş başa İstanbul’üstelik yaptığımız müzakere, dolgunca benzeri musahabe olmadı. Çünkü ağız ağıza Palikarya tezlerini savunan Türkiye’nin egemenliğini sorgulamaya ataklık eden benzeri yaklaşım içindeydi. Tığ üstelik gereken dersi verdik. Basın toplantısında ise muhtemelen tıpkı anlatma ortamında haklılıklarımızı ortaya koyduk.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bakım etmeye çalıştıklarını, bu süreçte çokça aktörlü ayrımsız dış politika izlediklerini aktaran Çavuşoğlu, “Bu takkadak Mevlüt Çavuşoğlu’nun politikası değil, ego burada bu ekibin aynı parçasıyım. Yani kadro namına DÜRÜST Parti olarak inşallah yaptıklarımızı bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı artık de yapacaklarımızı sıra en dolgunca şekilde değerlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın birçok yerinde göçmenlerin dokunaklı muameleye maruz kalması utanılacak ayrımsız nitelik”

Nazır Çavuşoğlu, kafile sorunun dünyanın esas sorunlarından biri olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Bu soruna ırkçı aynı yaklaşımla değil hoppadak düzenlilik perspektifinden bakmayarak, insanı boyutuyla bu arada tıpkısı sosyal vakıa olarak değerlendirerek tüm yönleriyle çokça yakından ilgilenip politikalar soymak geçişsiz. Tıpkı bizim yaptığımız kadar. Türkiye’de eğreti olarak gelen göçmenlerin özellikle Suriyeliler görünmek amacıyla ülkesine dönmesi amma bu dönüşün güvenli ve kasıntılı bir şekilde olması gerekiyor. Şu esas kadar 520 binden aşkın Suriyelinin Suriye’ye dönmesi, Türkiye’deki Suriye’nin dönmesi bile aynı bu çerçevede olmuştur ve oraya döndükleri antlaşma onlara sunması müstelzim, almaları müstelzim temel hizmetlerin bile tıpkısı şekilde sağlanması. Afganistan’dan, Pakistan’dan, Afrika’dan gelenler, İçişleri Bakanımız da bu rakamları paylaşıyor amma tığ bu konularda başta insani yaklaşımımızla dünyada örnek gösterilen aynı ülkeyken söz gelimi Yunanistan’ın Avrupa Birliğinin gözetiminde Frontex’in sayesinde denizin ortasında insanları öldürmesi. Dünyanın bir nice durumunda göçmenlerin bir nice şiddetli muameleye maruz kalması süfli utanılacak tıpkı durumdur.”

Ukrayna’bile ara sıra bölgelerde yapılan referandumu tanımayacaklarını daha geçmiş açıkladıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye olarak ilkeli ayrımsız dış yöntem izlediklerini ve stabil politikalarının kül dünyaya kat sayı olduğunu vurguladı.

İsrail

Çavuşoğlu, aynı basın mensubunun sorusu üzerine, “İsrail’le ilişkilerde yeni hükümette, bakir Cumhurbaşkanı gene yıpranmamış benzeri iş açma imkanı bulduk. Bu diyaloğun üstelik faydasını gördük. Lüzum ikili ilişkilerde gerekse lehçe konularda ama hele da Filistin meselesinde bile bu aracısız temasın faydalarını görmeye başladık.” dedi.

Yaptıkları görüşmelerde Filistinlilerin mesajlarını İsraillilere ilettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tek zaman Filistin davası pahasına bu ilişkileri normalleştirmeyeceğimizi de esasen beri söylüyoruz. Sayın Reisicumhur’mız, Başbakan Lapid’le New York’ta yaptığı görüşmelerde bile eksiklikleri, yanlışları hepsini boş söylemiştir, candan tıpkı müzakere olmuştur. Demincek, Cumhurbaşkanı Herzog geldi. Ego elan sonradan İsrail’e gittim. Lapid, Dışişleri Bakanı namına, Başvekil olmamıştı, Türkiye’ye geldi. Tabiatıyla deminden İsrail’de benzeri intihabat var. Seçimlerden bilahare bu çapraz ziyaretler, bu diyalog bitmeme edecektir ve Reisicumhur’mızın üstelik bu iadeyi konuşma çerçevesinde – ölçüm kendilerinindir – İsrail’i ülfet etmesi bile gayet doğaldır.”

(Bitti)

Share: