Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde kerem tarafından üretilen tahminî 19 milyon sazan yavru akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin ehil olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, gölet ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 soy olduğunu, tahminî 100 türün da ticaretinin yapıldığını anlatım ederek, “Nezaret olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza serencam 20 yılda 10,2 bilyon teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Bire Bir şekilde Türkiye’bile yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 bilyon lira ve başka desteklerle bu arada serencam 20 sene içerisinde 18,2 milyar liralık bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman da Türkiye’nin, su kaynakları bakımından da çokça şişman imkanlara cemaat olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, komşu 11 ile birlikte dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde feyizlenmek istediklerini dile getirerek, balıkçıları katmak üzere mülk ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını anlatım etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif olta balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Aydın, okuduğu duanın arkası sıra 101 su kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende elan sonraları simgesel adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde yavru balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize yalabık geldiniz” bağlanmış afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Cingöz Komutanı Mümessil Albay Kasıt Evren, İl Emniyet Müdürü Şevket Hâkim, Keban Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: