Evsiz artan ailesine değil, depresyon altındaki vatandaşların yardımına koştu

Evsiz artan ailesine değil, gerileme altındaki vatandaşların yardımına koştu

BARTIN – Kahramanmaraş merkezli önceki depremin ardından 1 saat ortamında kül hazırlıklarını tamamlayıp yola çıkan Bartın UMKE ekipleri çöküntü altında mütezayit onlarca kişiyi hayata tutundurdu. UMKE’birlikte işyar gâh personeller ise sarsıntı bölgesinde dinç ve evsiz artan ailelerinin yerine kriz altında küsurat vatandaşların yardımına koştu.

Bartın’da fariza eden UMKE ekipleri Kahramanmaraş merkezli önceki depremin peşi sıra hazırlıklarını yaparak 1 saat süresince görev alacakları Gaziantep ilinin Nurdağı ilçesine yankılanmak üzere yola çıktı. Grup içindeki bazı personeller depremden etkilenen illerdeki evsiz küsurat ailelerinin yardımına koşturmak yerine çökme altında kalan canların kurtarılması üzere fariza bölgelerine gitmeyi yeğleme etti.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde tıpkı enkazla karşılaşan ekipler buradaki arama-istirdat çalışmalarında dahil namına 4 vatandaşı göçük altından esen çıkardı. Elan sonraları Nurdağı’na yankılanmak için yeniden yola çıkan UMKE ekipleri ilçeye vardıklarında Jandarma Kontrol Kurtarma ekipleriyle koordine olup çökme altında kalan bir nice vatandaşı esen olarak çıkarıp hayata tutundurdular.

Bartın UMKE ve Facia Ünite Sorumlusu Sarp Yurdusev bir nice kıran tecrübesi olmasına karşın sarsıntı sonrası karşılaştığı yıkımın benzersiz büyüklükte olduğunu rapor ederek, “Hareket olduktan bilahare bize geçmiş telefon geldiğinde biz çarçabuk evlerimizden hazırlanıp çıkışımızı yaptık. Takriben 05: 10’da Bartın ilinden çıkış yaptık. Zelzele bölgesine hareket ettiğimizde tığ önce ilkin Göksun’dan geçerken 2. Depremde çöküntü oluşuk. Göçük başında Kırıkkale ekipleri müdahalede bulunuyordu amma afiyet ekibi yoktu. Bizde Kırıkkale Belediyesi ekipleri emek yaparken onlar güvenliği sağladılar. Ayrıca köle emin alandan enkazın içine girip orada bire bir hanımefendi vardı onu evvel ilkin enkazda keyif muayenesini yaptık. Daha sonraları onların çalışmasıyla bu arada geçmiş anda 4 kişiyi esen olarak kriz altından çıkardık. Bizim fariza yerimiz Gaziantep Nurdağı olduğu amacıyla elan sonraları gelen ekiplere görevi devrettik ve Nurdağı’na geçtik. Ekipler ellerinden geldikçe icraat yapıyorlardı. Bir Nice afette bulundum ama filhakika kendimi idaresizlik hissettiğim afetlerden birisiydi.” Dedi.

Aslen Malatyalı olan ve Bartın’da görev özne Uğur Dinç ise Malatya’da yer sarsıntısı sonrası evsiz kalan ailesinin hesabına çöküntü altında artan vatandaşlara yardım edebilmek için Nurdağı’na gitmeyi tercih ettiğini belirterek, “Depremin Kahramanmaraş merkezli olduğu söylendi. Ben Malatyalı olduğum amacıyla evvel ailemi aradım. Gaileli, çökme altında kalan olup olmadığını sordum. Tabi ailemiz dışarıda kalmıştı ego onların yanına müracaat etmek hesabına kurtarma çalışmalarına katıldım. Ailem dışarıda soğukta kaldı amma bu gayrı insanlara yardım gitmesinden henüz eke değildi. Oraya gitmem gerektiğini hissetim ve oraya yola çıktım. Orada enteresan şeylerde yaşadık. Söz Gelişi JAK köpeğinin üst ayağında taharri kurtarma çalışması sırasında kesi oluşmuş. Şişman aynı kesiydi. Atardamar kanaması vardı. Köpeği henüz iri tıpkısı merkeze götüreceklerdi. Ben müstacel tramva biriminde çalıştığım üzere köpeğin terzilik işlemlerini falanca orada hallettim. Elan sonra kapik enkazlardaki çalışmalara et kafalı döndü. Bizde Kurnaz Kontrol Istirdat ekipleriyle taharri istirdat çalışmalarına devam ettik, tek ayrılmadık.” İfadelerinde bulundu.

UMKE gönüllüsü Yiğit Kerrar Yılmaz’da depremin yerle tıpkı ettiği bölgelerdeki görünüş karşısında büyük çeki yaşamalarına karşın JAK ekipleriyle çabuk benzeri şekilde eş güdümlü olup çalışmaya başladıklarını belirterek, “Tığ Gaziantep Nurdağı’na önceki girdiğimizde arkadaşlarla henüz önceki özlük aramızda konuşmuştuk. Bu gözler elan ne görebilir, elan hangi yaşayabiliriz bilmiyoruz diyerek konuşmuştuk. Tabi kim manzarayı anca görünce moral yerine bitmiştik amma Uyanık Arama Istirdat ile şipşak eş güdümlü olup bir nice enkazda çalışmaya başladık. Canla başla savaşım ettik. Bire Bir enkazdan patırtılı aldık fakat karı iki çocuğunun konusunda kapanık yetmek için. Çocukların ikisi bile hayatını kaybetmişti. Çocukları çıkardığımızda maneviyat kendisine bitmiştik amma annenin birlikte yaşadığını yolmak, eşi birlikte olay yerindeydi aynı zamanda. Hem mutluluk hem gözyaşlarını yutmak bizim için tarif edilemez ayrımsız duyguydu. Çocukların donmuş bedenini görüp bire bir zamanda annenin yaşıyor olmasını, o duyguyu tesahup etmek hangi kelimeler tanım paha türkçesi bilmiyorum.” Dedi.

Share: