Güney Kore’de aktivistler, Kuzey’e gönderilen balonlar dolayısıyla polisle çatıştı

Güney Kore’dahi aktivistler, Kuzey ile yaşanan gerilime rağmen tıbbi yardım malzemeleri ve Kuzey Kore karşıtı pankart taşıyan balonları göndermeye devam etmeleri dolayısıyla polisle çatıştı.

Şimal Koreli mülteci aktivist Otopark Sang-doğruluk, güzeşte akşam saatlerinde polis memurlarının, Cenup Kore cızık kasabası Paju’daki aynı bölgeden tahminî 8 balon fırlattıktan sonradan fenomen yerine geldiğini ve küsurat 12 balonu göndermelerine bariyer olduğunu söyledi.

Polisin bazı materyallere umum koyduğunu belirten Park, kendisinin ve özge 3 kişinin memurlarla gelişmemiş süren çatışmanın arkası sıra gözaltına alındığını, sorgunun ardından azade bırakıldıklarını aktardı.

Park, Şimal Kore’ye yolladıkları balonların peçe, Tylenol ve C vitamini tabletlerinin yanında Güney Kore’nin soylu erki zenginliğini ve demokratik toplumunu öven kitapçıklar ve ESIR Kongre üyelerinin Yıldız Kore’nin koca hakları ihlallerini kınayan videolarını içeren yüzlerce usb beyin bile karışma almak üzere propaganda materyalleri taşıdığını söyledi.

Balonlardan birinin, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine atıfta bulunarak, “Tüm insanlık, (Cenup Kore’yi) nükleer füzelerle saldırmakla zılgıt eden Kim Jong Un’u kınıyor.” yazan pankart taşıdığı belirtildi.

Kuzey Kore, ülkedeki Kovid-19 salgınının Güney Kore sınırından gelen balonlarla başladığını iddia etmişti.

Kim Yo-jong, ağustosta, Güney Kore’den “yararsız” atılmaya devam ederse, Kuzey Kore’nin “Cenup Koreli yetkilileri ortadan kaldırarak” denk vereceğini söylemişti.

Daha ilk de Şimal Kore karşıtı yaymaca broşürleri, 1 dolarlık banknotlar ve dış dünya hakkında hikmet içeren usb bellekler sakatlamak üzere palavra uçuran Park, bu uyarıdan sonradan saldırıya uğramıştı.

Salgının balonlarla yayıldığı iddiası

Yıldız Kore celal medyasında 1 Temmuz’da düz düzlük haberde, ülkedeki salgının, vatandaşların Güney Kore sınırından mevrut “yabancı şeylere dokunmalarıyla başladığı” iddiası meydan almıştı.

Şimal Kore büyüklük medyası haberi, 18 yaşındaki tıpkı asker ve 5 yaşındaki benzeri çocuğun nisanda Cenup Kore sınırına mail Ipho kasabasında “yabancı şeyler” ile temasa geçtiği ve ardından Kovid-19 testlerinin fazlalık çıktığı şeklinde aktarmıştı.

Salgın önleme merkezi, yayımladığı “müstacel boyut talimatı”nda yetkililere Güney Kore sınırı boyunca ecnebi şeylere özen etmeleri ve nereden geldiklerini takip etmelerini emretmişti.

Cenup Kore Muhassala Bakanlığı, virüsü Kuzey’e Güney’den revan balonların yaymış olma ihtimalinin olmadığını söylemişti.

Güney Koreli esenlik yetkilileri ve Dünya Afiyet Örgütü uzmanlarının, malzemelerin yüzeyine temasla virüs bulaşmasının neredeyse imkansız olduğu yönünde düşünüm birliğinde olduğu bildirilmişti.

Share: