Iğdır’da dürüst akrep kızkuşu ilk defa vasıta altına alındı

Sulak alanlarında 340 kuş türünün yaşadığı Iğdır’bile, yıpranmamış tıpkı kök olan selim akrep kızkuşu tespit edildi.

Ağrı Dağı eteklerinde kâin sulak alanlar, kuzeyden güneye kafile eden kuşlara familya sahipliği yapmaya bitmeme ediyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırma Merkezi (KUŞMER) ile Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı Programı öğrencilerince Erhacı Sulak Alanı’nda planlı müşahede çalışmalarında dürüst akrep kızkuşu tespit edildi.

Bölgede tespit edilen bu cins, doğal yaşam alanında beslenirken görüntülendi.

KUŞMER Müdürü Dr. Akademisyen Emrah Çelik, AA muhabirine, kuşların göç döneminin bitmeme ettiğini ve koca noktalarda mücahede yürüttüklerini söyledi.

Araştırmalar sürdükçe her sabık aktarılma elan kebir veriler elde ettiklerini anlatan Polat, “Iğdır’bile yapılan güncel çalışmalarla birlikte 340 kuş türünün yaşadığı tespit edildi. Tarafımızca yapılan yerey çalışmaları neticesinde 341. kuş türünün kaydını verdik, bu kök ak kuyruklu kızkuşu.” dedi.

Zor görüntülenebilen benzeri tür

Bu kuş türünün Türkiye’de henüz önceki sadece biraz noktadan kaydının verildiğini, haddinden fazla yoğun görülmeyen ve tahakküm görüntülenebilen türlerden olduğunu anlatan Çelik, şunları kaydetti:

“Bu türle ilgili henüz ilk Doğu Anadolu Bölgesi’nde yalnız Çağan Şekercioğlu hocamızın kaydı var. O de 2008 yılında. O yıldan beri Gün Doğusu Anadolu’da bu türün kaydı verilmedi. Yaptığımız çalışmalar sayesinde bu türü belirledik. Türkiye’de Sodyum Klorür Gölü çevresinde kuluçkaya yattığı biliniyor. Türün bu bölgeyi devam dediğimiz, yani intikal bölgesi adına kullandığını gördük.”

Çelik, türü strateji altına alacaklarını belirterek, “Bu türün bu alanı ne sıklıkla kullandığını yapacağımız ilmî icraat sonucunda ortaya koyacağız.” ifadesini kullandı.

Share: