İYİ Parti’nin Karı Çalıştayı Samsun’dan başladı

İYİ Fırka Avrat Politikaları Başkanlığı aracılığıyla kadınların sorunlarını yakalamak amacıyla planlı Kadın Çalıştayı, Samsun’dan başladı.

Kentteki bire bir otelde “Eş yükselmezse alçalır vatan” sloganıyla gerçekleştirilen çalıştaya Samsun, Kalaba, Sinop, Trabzon, Artvin, Amasya ve Giresun’dan 165 casus katıldı.

İYİ Tümen Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’dahi avrat cinayetleri, bala kadın vakaları, taciz, psikolojik hız, atak, say hayatına katılımdaki ayrımcılık ve mobbing kadar bir nice sevgili alanı bulduğunu söyledi.

Hiçbir sorunun üzerine sürekli ve şümullü çözüm önerileriyle gidilmediğini ati süren Yüksel, “Kadınların yaşadığı sorunlara bugüne dek, az ayrımsız çerçevede analizör arandı. Bu nitelik kadınların yaşadığı sorunların tespiti ve çözümü üstüne kurumların, sivil toplumun, meselelere bir tane bakış açısıyla yaklaşmasına neden oldu. Farklılaşan sorunların belirleme edilebilmesinin önüne geçti. Ülkemizin ayrımlı bölgelerinde kadınların yaşadığı sorunları evcil temsilcilerle bu arada sınırlamak, bugüne büyüklüğünde açığa çıkmayan bir nice sorunu birlikte ortaya çıkaracak.” dedi.

İYİ Parti eş çalıştaylarının, bu konuda henüz önceki bu ölçekte uygulanmamış bir yöntem izleyerek Türkiye’nin 81 şehrindeki avrat sorunlarını domestik katılımcıların saraka aldığı platforma taşıdığını anlatan Yüksel, çalıştaylarda yekpare şehirlerin desise edileceğini, şehirlere dayalı sorunların teşhisi, nedenleri ve çözüm önerilerinin şehrin temsilcileri tarafından belirleneceğini dile getirdi.

Çalıştayların arz oylumlu çıktısının millî politikaya alnaç vermek olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“İYİ Tümen, cinayetlerle ve tecavüzlerle simgeleşen eş isimlerinin şehir meydanlarına verildiği bire bir Türkiye adına, başarılarıyla gündeme gelen kadınların zihinlere kazındığı ayrımsız Türkiye’yi oluşturacak. Kadınların ve çocukların henüz müstakil, mutlu ve sakıncasız tıpkısı toplumda yaşaması amacıyla atılması gereken cemi adımları cesaretle atacağız. Ulusal politikaya cephe vermek amacıyla sizlerin katkılarıyla hazırlanacak eş temalı il, mıntıka ve ulusal bildirge oluşturacak. Serbest benzeri katılımla yapacağımız çalıştaylarımızda zait ayrımcılık kaygısıyla kadınlara muteber cinslik kotası, yüzdelik 20 olarak erkekler için uygulanacak.”

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener da çalıştaya video nabız gönderdi.

Eş Çalıştayı’nın ikincisinin henüz sonra belirlenecek devir ve yerde düzenleneceği bildirildi.

Share: