Karadeniz’de Mevcut Kalkan Balığında İki Eskimemiş Ekti Keşfedildi

MUSTAFA MAHIR

Karadeniz’birlikte mevcut kalkan balığında biri dünyada ilk kez tanımlanan, başkası ise elan geçmiş bambaşka bire bir balık türünde rastlanan; ancak kalkan balığında henüz evvel görülmeyen iki kullanılmamış otlakçı keşfedildi.

Sinop, Cıvıl Cıvıl, Kocaeli ve Kırım’da 5 farklı olgun insanının yürüttüğü çalışmada, kalkan balığının safra kesesinde biri henüz geçmiş dünyada hiç rastlanmayan, başkası ise yalnızca Atlantik Okyanusu’nun şimal Norveç kıyılarında yakalanan tavuk balığı balıklarında görülen iki yeni otlakçı keşfedildi.

PARAZİTİN ALÇAK ‘CERATOMYXA SCOPHTHALMİ’

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Esas Selen Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer laf ile ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi olarak bizler Karadeniz’üstelik dirim bilimsel çeşitliliği açısından akıbet merhale önemlidir pahal tetkikat sürdürüyoruz. Bunlardan benzeri tanesi alelhusus sonuç dönemde âdem gıdası adına tüketilen tercih edilen ve konuşu değeri efdal olan koruyucu balığındaki ayrımsız araştırmayı gerçekleştirmekti. Bu araştırmada daha geçmiş bilgi dünyası için kaydı namevcut bakir tıpkı parazitin keşfini gerçekleştirmiş olduk. Bunun ismini verirken üstelik balığın zat Latince isminden kaynaklandığı şekliyle ceratomyxa scophthalm kendisine isimlendirdik. İkinci bulduğumuz ise gene bir kalkan balığında ancak bu defa Atlantik okyanusundan bildirilen tavuk balığı balığındaki parazitin varlığını Sinop’taki kalkan balığında belirleme etmiş olduk. Zımnında bili dünyası üzere iki eskimemiş abacı kaydımız bahis konusu. Bu iki parazitin meydan aldığı derslik miksozua. Serencam derece önemlidir ve dokunaklı patojen parazitleri bünyesinde barındırır. Dolayısıyla balıklar açısından baktığımızda cidden çor risklerini dahi yanında taşımaktadır. Bu noktada makro bir öz tercüman olmak gerekiyor. Bulduğumuz iki asalak türü de koca sağlığı açısından herhangi bir risk taşımamaktadır. Elhak ülkemiz genel yerine baktığımız devir balıkları ferah temizliyoruz, iyi pişiriyoruz bol donduruyoruz. Dolayısıyla bizim bu süreçlerimiz elhak parazitlerin uzaklaştırılması amacıyla yeterli. Yani ezcümle herif sağlığı açısından seçkin riziko taşımadığını söylememiz benzer.”

Share: