Kars’ta menderesler oluşturan Yelek Suyu ekincilik ve hayvancılığa avlu veriyor

Kars’ın Arpaçay ilçesinde ovada menderesler oluşturarak cari Yelek Suyu, tarım ve hayvancılığa yardım sağlıyor.

Bölgenin balaban akarsularından Arpaçay’ın kolu olan, faziletli rakımlı dağlardan eriyen kar ve kaynak sularıyla beslenen Yelek Suyu’nun oluşturduğu menderesler, her sezon güzelce manzaralar sunuyor.

Tarım ve hayvancılığın oylumlu yapıldığı bölgedeki akarsu, geçtiği noktalara adeta sahn veriyor.

Yöre halkının tarlasını suladığı, balık tuttuğu, kazlarını yüzdürdüğü akarsuyun çevresindeki otlaklarda ise besiciler hayvanlarını otlatıyor.

Silajlık akdarı, rüşvet, buğday, gün çiçeği, dürme, havuç üretilen yörede, kocabaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyor.

“Doğası, havası, manzarası domuzuna”

Tepecik köyü sakinlerinden Kamil Kurtbaş, AA muhabirine, mendereslerin çevreye görk kattığını söyledi.

Akarsuların birleşip bir nice köyün yanından geçtiğini ve yağışsız dönemlerde bu köylere can suyu olduğunu tabir fail Kurtbaş, şöyle konuştu:

“Burada cari akarsu çokça iyice, burası behişt kabilinden. Kazlar, inekler bilcümle burada oluyor. Kazlarımız hem su ihtiyacını karşılıyor hem yüzüyor. Hele hafta sonları pikniğe gelenler oluyor. Balık tutmaya gelenler birlikte var. Görüyorsunuz, doğası, havası, manzarası, buranın temas şeyi güzelce. İnsana dirlik veriyor.”

Su kıyısında ineklerini otlatan Mecit Çakmaz dahi hayvanlarını otlatırken menderes kıyısında dörtköşe ahit geçirdiğini anlattı.

Zaman ant dereden balık bile tuttuğunu tamlayan Çakmaz, “İnekler burada otlarken, ego de balık tutuyorum. Bu derede ala, sazan var. Tuttuğumuz balıkları akşam çocuklarla yiyoruz.” dedi.Share: