Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık’tan, Yazar Akbayram Konserinden Sonraları Askı Alayına de Haram Getirilmesine Reaksiyon: “Amasra’bile Fener Alayı…

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Zonguldak Valiliği’nin Yazar Akbayram konserinin peşi sıra ilçede yapılacak askı alayına birlikte haram getirmesine reaksiyon gösterdi. Posbıyık, “Fener alayı, Cumhuriyet Altını’ini seven Ereğli’nin simgesidir” diye sergiledikleri yalman duruş üstüne Ereğli Kaymakamlığı’nın kalın kafalı etap attığını, yarın akşam kaymakamlık halkıyla gelişigüzel Cumhuriyet üzere yürüyeceklerini söyledi. Posbıyık, “Ereğli’bile Yazar Akbayram konseri fesih ediliyor ama Edirne Belediyesi Edip Akbayram’la Cumhuriyet Altını Konseri düzenliyor. Türkiye’nin bir nice durumunda AK Partili belediyeler bile karışma konserler yapıyor amma Ereğli’de yasaklanıyor. Facianın yaşandığı Amasra’üstelik da uray askı alayı yapıyor, bizde yasaklanıyor. Ego, bunu akseptans etmiyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bugün düzenlediği matbuat toplantısında, Zonguldak Valiliği’nin ilçede Cumhuriyet Bayramı dolasıyla düzenledikleri Yazar Alay konserinin ardından fener alayına dahi yasak getirmesini eleştirdi.

Kdz. Ereğli’deki Edip Akbayram konserinin bozma edildiğini, ancak Türkiye’nin bir nice yerinde Cumhuriyet Altını Bayramı’nda konserler düzenlendiğini tamlayan Komutan Posbıyık, facianın yaşandığı Amasra’da dahi izin verilen fener alayının Ereğli’birlikte yasaklandığını söyledi. Posbıyık, “Dik durduk, ‘Hiç kimse olmasa bile eşimle yürüyeceğim’ dedim, Ilçe ferasetsiz hamle attı. Ferda cümle Ereğli halkını Bağlık Karakolu önüne yürüyüşe bekliyorum” dedi.

Komutan Posbıyık, açıklamasında şunları söyledi:

“EREĞLİ VATANINI, MİLLETİNİ MUHIP CUMHURİYETÇİ BİR KENTTİR”

“Ereğli; vatanını, milletini muhip Cumhuriyetperver ayrımsız kenttir. Amasra’de meydana gelen üzücü eroin faciası, parçalanmamış ülkeyi olduğu üzere Ereğli halkını ve bizleri derinden üzmüştür. Benzeri sefer elan hayatını kaybeden madencilerimize Allahtan yağmur, yanık ailelerini başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Bu faciadan bilahare, Cumhuriyet Altını’imizin 99. yıl dönümü nedeniyle hazırlıklarımıza başladık. Kaymakamlıkta ayrımsız komisyon kuruldu ve bu komisyonda başkan yardımcım ve hars müdürüm dahi görevliydi.

Seçme ahit olduğu kadar Cumhuriyet Bayramı’mızı sunma ongun şekilde kutlamak için hazırlıklarımızı yapmıştık. Bunun üzere sanatçı Edip Akbayram ile anlaşmıştık. Askı alayı için bayraklar, meşaleler hazırlanmıştı. Askeriye, topluluk verecekti.

Ve galiba artist ile alay malay etkinliklerimizi halkoyu ile paylaştık.

“25 EKİM’DE ETKİNLİKLERİMİZ İPTAL EDİLDİ”

Ancak 25 Ekim Salı haset, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan elimize ayrımsız abece ulaştı. Yazıda, Zonguldak Valili kararıyla grizu faciası gerekçe gösterilerek Edip Akbayram konseri, askı alayı ve resmi program dışındaki tamam etkinliklerin tağyir edildiği bildirildi.

Edip Akbayram, toplum mülk ergin, Cumhuriyet Altını’ini seven, duyarlılığı ile örnek reşit, eğlencenin değil ağıtın sanatçısıdır. Buna rağmen konserin bozma edilmesini saygıyla karşıladık ve alelacele devrisi ahit kaymakamlığa askı alayını yarmak için dilekçe ile başvurduk. Zira askı alayı, Ereğli’nin gelenekselleşmiş Cumhuriyet Altını kutlamalarının simgesidir.

Yine 26 Teşrinievvel’deki yazıda, bu talebimize bile ret cevabı verilmiştir.

27 Ekim’dahi, bu posta birlikte ‘Kutlama komitesince hazırlanan programda tamlanan askı alayı programı gerçekleştirilmeyecektir’ denilmiştir diyerek aynı abece geldi. Seçme seferinde şaşkına dönüyoruz. beraber kulağımıza geliyor, İskenderun’de dinleti var, Ankara’bile dinleti var, acaba Ereğli’de niye olmuyor diyerek.

Ardından ben, hiç kimesne gelmese birlikte eşimle gelişigüzel bayrakları alıp yürüyeceğimizi, basına demeç verdim.

27 Ekim akşamı ise kaymakamlıktan tıpkı izah yapılarak, ‘Kurum ve kuruluşlar, sivil cemiyet kuruluşları ve halkımızın Cumhuriyet Altını’imiz amacıyla yapacağı yürüyüşlere her haram olmadığı’ açıklamıştır.

“KDZ. EREĞLİ, CUMHURİYET’İN SUNU ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİDİR”

Karadeniz Ereğli, Cumhuriyet’in arz muhteşem merkezlerinden biridir. Zonguldak, Türkiye’nin evvel vilayeti, Oylumlu Atatürk’ün çokça ehemmiyet verdiği bir yer. Geçmiş yıllarda Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu aynı kayran. Amma devir içerisinde kimi değerlerimizi kaybettiğimizi, bir ağabeyiniz adına, yılların siyasetçisi olarak gördüğümü inandırmak istiyorum. Cumhuriyetperver almak almak, takkadak Cumhuriyet Altını Bayramlarında, başka zamanlarda çıkıp hazırladığı iki satır yazıyı okuyup alkış ahzetmek eylemek değildir.

Ereğli’bile bu yapılıyor. ‘Balo düzenleyeceğiz’ diyorlar, elan ‘yasaktır’ der demez baloyu iptal ediyorlar.

“CUMHURİYETÇİ KOCA TESLİM OLUR MU”

Yahu diren kardeşim, ya diren. Teslimiyetçilik peki mu? Cumhuriyetçi koca tasdik evet mu? Metanetli elbette ki yasaları, kanunları dinleyeceğiz. ‘Yazar Akbayram’ı iptal et’ dediler, emrettiler, çap emretti diyerek nakız ettik. Amma ‘Yürüyüşten asla vazgeçmeyeceğiz’ dedik. Direndik. ‘Hiç kimse gelmezse eşimle bu arada yürüyeceğim’ dedim, celi söyledim. Esasen ediyorum; aynı aydan beri uray ve kol arkadaşlarım nazik benzeri etki içerisindeyiz. Geceleri gaflet uykusu uyumuyoruz. Herhangi Bir zaman bir yazı ile karşılaşıyoruz. ‘Onu etme, askı alayını etme, konseri ika.’ Iri ayrımsız ruhsal gerilim ama hiç bırakmadık peşini. Ayrımsız mücadeleyi devam ettirdik. Sunu sonunda kaymakamlık, cemaziyelevvel akşam geç saatlerde alfabe yayınladı, ‘Yürüyüş serbest’ dedi.

“EDİP AKBAYRAM EDİRNE’DE KONSER VERİYOR”

Edip Akbayram… Ego, kendisi ile anlaştım, bilcümle hazırlığımı yaptım. Amma burada hile beni yasakladığı üzere benim elimden aldılar, 29 Ilk Teşrin’birlikte Edirne’de konser veriyor.

Bu mevki, 85 milyon, şayet tıpkı yerde incitici varsa bir sadakatle matem tutması geçişsiz. Suudi Arabistan Kralı ölüyor, 3 periyot matem ilan ediyorlar.

Hiç kimsenin sesi çıkmadı. ‘Atatürkçüyüm’ diyen, Cumhuriyet Altını hayranı siyasal partilerden tıpkı yegâne laf yok, tıpkısı tek tığ konuşuyoruz.

“AMASRA BELEDİYESİ FENER ALAYI DÜZENLİYOR”

Elan ilginç aynı molekül söyleyeyim. Amasra Belediye Başkanı, 41 madencinin martir olduğu, yerey altına girdiği Amasra’de Belediye Reisi, askı alayına davet ediyor. Amasra’bile, şehitlerin olduğu yerde tutum, askı alayı, gelişigüzel özdek azade, Ereğli’de bulunmayan. Ben bunu kabul etmiyorum, akseptans edenler etsin. Siyasal partilerden sendrom bulunmayan, sivil toplum örgütlerinden karine namevcut. Böyle benzeri öz olanaksız, ayaklanma ediyorum.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 3 aktarılma dinleti yapıyor. Cemaziyelevvel Zonguldak Tanıtım günleri başladı İstanbul’üstelik. Ama o lansman günlerini eden kuruluşlar, federasyonların başındaki adamlar, bütünü, AKP’den mebus olmaya etkin adamlar. Herhangi Bir cins eğlence vardı. Alkışlar içerisinde eğlenceler, konserler, rastgele şey yapıldı. Ama Ereğli’da bulunmayan.

İskenderun’bile Kıraç, konser veriyor. Türkiye’nin seçkin tarafında… Herhangi Bir şeyden vazgeçtim, Amasra’birlikte, şehitlerin olduğu yerde var; Ereğli’da, ‘şehitler var’ deyip bana yaptırmıyorlar.

“KARABÜK, KASTAMONU, HER YERDE…”

Buyurun burası Karabük, tutum, fener halayı, Karabük’te temas öz var. Şerefle, gururla uray başkanları car ediyorlar. Ama Ereğli’birlikte yok. Amma Ereğli’bile olmaması mehabetli değil; politik partilerden, sivil topluluk örgütlerinden tık bulunmayan. Amma bir yere gittiğimizde, güruh yaptığımızda, konuşması sırası geldiğinde, ‘Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm’ diyerek yıkarlar ortalığı.  Ereğli’nin düştüğü ebat bu. Ereğli’dahi Cumhuriyet Altını sevdalıları azalmaya başladı.

Safranbolu’bile da ilan etmişler. Kastamonu Valisi’ne, gazetede okudum, ‘Bize bu imkanı verdin’ diye umum teşekkür ediyor.

Tıpkısı biricik Ereğli Belediyesi’nin mücadelesi ile bu işlerin altından kalkamayız. Siyasal partilerinin ve sivil sosyete örgütlerinin belediyeye sahip çıkması geçişsiz.

Bugün Cumhuriyet Bayramı törenlerinde de hangi büyüklüğünde insan kalabalığı vardı. Hep özlemle bugünü bekliyor. Ama bu işle işyar olan politik partiler, sivil topluluk örgütleri kılını dahi kıpırdatmıyor. Vatandaşların kafası önde. Bunu arz etmek istedim. Eksiksiz halkımızı, yarın ellerinde bayraklar ile Bağlık Karakolu önüne bekliyorum. Cumhuriyet’imiz için halkımızla alay malay yürüyeceğiz.”

Share: