Köpeğin ısırdığı 2 çocuğun tedavisi Ankara’da sürüyor

Bitlis İl Afiyet Müdürlüğü, Adilcevaz ilçesinde köpeğin ısırmasının arkası sıra Ankara’ya sevk edilen 3 çocuktan 2’sinin tedavisinin sürdüğünü, benzeri çocuğun de taburcu edildiğini bildirdi.

İl Keyif Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 19 Teşrinievvel’da ilçeye bağlı Göldüzü köyünden kuduruk yabansı namına hastaneye başvuran 11 yaşındaki M.E’nin, fiziksel muayenesinde kestirmece 1 kamer evvel kudurmuş bed köpek aracılığıyla ısırıldığının tayin edildiği belirtildi.

Hastanın 20 Ekim’üstelik Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi Hastanesine irsal edildiği bilgisine saha sunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kişinin Hacettepe Üniversitesinde yatışı mevcuttur. Yapılan filyasyon neticesinde P.E. (9) ve B.Ü. (6) isimli 2 olay elan tespit edilmiştir. Bu iki hastanın dahi sevki sağlanmış olup, hastaneden alınan bilgilere bakarak akur hastalığı düşünülmemektedir. B.Ü, 31 Ilk Teşrin’de Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nden taburcu edilmiştir. P.E. ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde yatmakta olup genel durumunun gani olduğu bilgisine ulaşılmıştır. M.E’nin, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde kırıcı bakım içre takibi devam etmektedir.”

İlçe Hijyen Yerleşmiş’nun 26 Teşrinievvel’de toplanarak bazen kararlar aldığı tamlanan açıklamada, “27 Ilk Teşrin’de ilçemizde vakanın eğleşme ettiği ve çevresinde kâin 18 köyde hep 19 okulda 1960 mektepli taranmıştır. Tarama sonucunda ısırılıp keyif kuruluşuna referans yapmayan 12 fenomen tespit edilmiş ve hastaneye yönlendirilmiştir. 28 Teşrinievvel’dahi ilçe merkezindeki 5 lisede 1163 öğrenci ve 90 öğretmene kuduz üzerine eğitim bırakılmış ve okullarda öğrenciler ortada akur hastalığı sorgulanmıştır. 24-31 Teşrinievvel tarihleri arasında ‘İZCİ’ sistemimize düşen toplanmış 83 vakadan 26’sı ısırılma (kapik-kedi) olup kalın kafalı mütezayit 57 olay, ısırılanların çirkin temaslı olduğu vakalardır.” ifadelerine yer verildi.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla ilçede akur fazlalık saptanmış aynı hayvanın bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“31 Ilk Teşrin’dahi 2 vatandaş kudurmuş aşısı üzere Adilcevaz Onkoloji Hastanesine başvurmuştur. Bu eşhas aranmış ve lazım bilgilendirmeler yapılmıştır. Bağışıklama ve dulda amaçlı aşılamaya alınan eksiksiz kişilerin takibi ilçe hastanemiz ve İlçe Esenlik Müdürlüğümüzce yapılmaktadır.”

Köy ve çevresindeki yerleşme yerlerinde karantina uygulaması başlatıldı

Öte yandan Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada dahi 19 Ekim’dahi kolundaki kaşıntı ve ağrı şikayetiyle Adilcevaz Onkoloji Hastanesi ivedili servisine revan M.E’nin tahminî 1 kamer önceki bire bir kapik tarafından ısırıldığını ve ilk kez hastaneye başvurduklarını ilettiği bildirildi.

Hastanın bir bölüm bir numara düze kudurmuş aşısının ivedi serviste yapıldığı ve pediatri servisine yönlendirilerek rasat üzere yatırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yatışı sırasında hipersalivasyonu olduğu görülmüş ve kuduruk şüphesi ile ivedilikle uçak ambulansla Hacettepe Üniversitesine yatışı yapılmıştır. Bu kuruntu üstüne İlçe Afiyet Müdürlüğü Bulaşıcı Emraz ekibi, hastanın evine ve köyüne filyasyon gayeli gitmiş olup tıpkı zamanda çocuğun yetişek gördüğü okulda öğrenci ve öğretmenlere yönelik eğitimler vermiştir. Filyasyon ekiplerinin verdiği eğitim sonrası köyde şuur artmış olup haddizatında bu vakanın tek ısırılma vakası olmadığı, köyde bambaşka ısırılmaların birlikte olduğu amma hastaların hastaneye başvurmadığı tarafımızca tayin edilmiştir. Bozuk ısırılma vakaları hastaneye yönlendirilmiş ve aşılanmaya başlanmıştır.”

Isırılma hadisesine müdahil köpeğin, çocuğu ısırdıktan sonraları temizlik olduğu ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince usulüne uygun gömüldüğü tamlanan açıklamada, “Hastaneye başvuran bozuk ısırılma vakalarından ibret 2 çocuktan biri Hacettepe Üniversitesine, diğeri Etlik Site Hastanesine uçak cankurtaran ile sevk edilerek yatışı sağlanmıştır. 31 Teşrinievvel’bile Etlik Kent Hastanesine sevk edilen hastanın kliniği ve genel durumu dolgunca olması sebebi ile taburcu edilmiş olup kuduruk tanısı konulmamıştır. Hacettepeye gönderme edilen sair hastanın üstelik umumi durumu gani olup takip amaçlı yatışı bitmeme etmektedir. 26 Ekim’bile İlçe Hıfzısıhha Komisyonu kararınca ısırılma hadisesinin yaşandığı köy ve belde köylerde efsanevi methal çıkışları yasaklanmış ve efsanevi karantinası uygulanmış olup bu köylerdeki hayvanların İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimizce aşılanmaları yapılmıştır. Halihazırda karantinalar bitmeme etmekte olup ekiplerimiz sahada çalışma ve takiplerine bitmeme etmektedirler.” denildi.

İlçe Hijyen Kurulunun 26 Ekim tarihli kararında, Aydınlar beldesi ve mahalleleri ile Göldüzü köyünün da aralarında bulunduğu 16 köy ve mecbur mezralarının ikinci ayrımsız İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı alınıncaya büyüklüğünde efsanevi giriş çıkışına kapatılmasına, hayvan kesimi ve satışının durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

“Köyümüzde bir ülkü yok”

Göldüzü Köyü Muhtarı Sili Ağzı Kilitli, AA muhabirine, köylerinde köpeklerle ilişik hadisenin yaşandığını söyledi.

Olayın anlaşılmasının ardından çocukların hastaneye götürüldüğünü rapor eden Oruçlu, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, köydeki köpeklerin hepsini aşıladı. Şu anda köyümüzde tıpkı ülkü namevcut.” dedi.

Köy sakinlerinden Savaş Erçetin birlikte köydeki köpeklerin toplanmasını istediklerini belirterek, “Korkudan çocukları okula gönderemiyoruz. Akşam Ezanı evden çıkmaya korkuyoruz. Köyümüzden 2 yavru Ankara’de otama görüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Erkan Ağzı Kilitli ise yeğeni ile köyden ayrımsız çocuğun Ankara’birlikte tedavi edildiğini bildirerek yetkililerden bu konuda bindi istediklerini dile getirdi.

Share: