Korkusunu art ayakları tutmayan kangal kırması ‘Paris’i sahiplenerek yendi

Bingöl’üstelik öğretim görevlisi olan ve kangal cinsi köpeklerden korkan Alev Zinde, bu korkusunu geçirdiği kaymakamlık sonucu dip ayakları tutmayan kangal kırması köpeği sahiplenerek aştı. Alaz sarıklı, tedavisini ve sevgisini göstererek ‘Paris’ adını verdiği köpeğin hayata tutunmasını sağladı.

Bingöl’bile cıvıl cıvıl ve kısaca 12 yıldır üniversitede öğretim yardımcısı olan Alev Taze, geçtiğimiz fasıla ayında arkadaşının veterinerine uğradı. Tendürüst, veterinerde Bingöl- Muş karayolunda tıpkı kamyoncu marifetiyle yaralı halde kâin ve tedavisi yapılan kangal kırması köpeği gördü. Köpeğin dal ayaklarının tutmadığını öğrenen Alev hoca, sunu çokça korktuğu kapik cinsleri beyninde düz kayran kangal kırmasını dadılık etmek istedi. Veterinerden köpeği sahiplenen Genç, tahminî 9 aydır evinde tedavisini üstlenerek onun hayata tutunmasına apotr oluyor. Paris adını verdiği kangal kırmasına tedavinin beraberinde ilişik birlikte aşılayan Yalaz sarıklı, bala kabil gelişigüzel dönüş bakımını yapıyor.

“Kangallardan çok korkuyordum”

Paris sebebiyle çıkmaz hayvanlarına alın henüz alıngan olduğunu ve korkusunu yendiğini nâkil Tüvana, “Paris benim köpeğim, ailem, yuvam. Değme zaman beraber uyandığım, beraber yemek yediğim yani kısaca benim yuvam. Ben Paris ile geçen meyan ayında veterinerimizin kliğinde karşılaştım. Paris, Muş yolunda ilçe geçiren ve kamyon şoförü tarafından tedavisinin yapılması amacıyla veterinere bırakılan çocuk ayrımsız köpekti. Ben gördüğüm zaman ense bacaklarını hissetmiyordu. Ben hayatımda tek hayvan beslememiş olarak ve hassaten kangallardan çok korkan benzeri hayat olarak birkaç dolaşma hatır ihtiyacı hissettim amma haddinden fazla şükür Paris ile geçirdiğimiz ant içerisinde bunu başardık. Benzeri enik kadar yaklaşabildim. Benim çocuğum bulunmayan ve Paris benim için tıpkı çağa oldu. Bu yüzden anne ve babaların ya bile efsanevi sahiplerinin duyarlılığını henüz bereketli anlayabiliyorum” dedi.

“Uyguladığımız tedaviler, gösterdiğimiz sadakat yardımıyla şu anda yarı da olsa doğrulabiliyor”

Paris’in tedavinin beraberinde bağlılık ile hayata tutunduğunun altını çizen Zinde, “Paris eğin bacakları geçmiş zamanlarda hissizdi amma devir ortamında uyguladığımız tedaviler, gösterdiğimiz görelik ve direnci sayesinde şu anda nısıf bile olsa doğrulabiliyor. Efsanevi bakmaya korkmayın, hayvanları sahiplenmekten çekinmeyin. Zira onlar birlikte bizim yaşadığımız acıları yaşıyorlar, onlar üstelik bizim yaşadığımız mutlulukları yaşıyorlar. Lütfen çekinmeyin, lütfen sokak hayvanlarına destek olun” şeklinde konuştu.

Mesai arkadaşı Yalaz hoca ile Paris’in tedavisi amacıyla kısık bire bir emek sarfiyat ettiklerini nâkil Mürtefi Erek Mırçık ise, “Alev öğretmen geçmiş zamanlarda köpeklerden korkuyordu, özellikle kangaldan daha çok korkuyordu. ve benzeri dönem veterinere gittik ve Paris’i gördü. Paris’i gördükten sonraları almaya değişmeyen verdi ve eve getirdik. Dip bacaklarında ve kuyruğunda hiç ruh yoktu. Ama adım adım bakımlarını yaptıkça kendine gelmeye başladı. Art ayaklarında hisler olmaya başladı, kuyruğunu oynatmaya başladı. Bu işlerde hem hayvan bakımı hem da sevgisi çokça önemli. Kul yaklaşık 15-20 senedir bu işin içindeyim. Hayvanlara bakmanın birlikte onları mutlu etmek, onların morallerini tashih etmek henüz dimdik evet” diye niteleyerek konuştu. – BİNGÖLShare: