Kuyucuk Gölü doğaseverlerin dinlenme kampı alanı oldu

Afrika- Avrasya kafile yolu üstünde bulunması zımnında birçok kuş türüne familya sahipliği özne Kars’taki Kuyucuk Gölü, kamp fayrap etmek isteyen doğaseverleri bile ağırlıyor.

Arpaçay ilçesinde meydan düz kestirmece 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına cemaat kuş cenneti, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bir numara, Türkiye’nin ise 13. Ramsar alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında himaye altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkede göç fail birçok kuş türüne sülale sahipliği fail göller arasında vadi alıyor.

Son yıllarda arada sırada kuruyan fakat icap yağışlar gerekse düzenlenen çalışmalar sonucu akarsu sağlanarak kuruması önlenen gölün baştan bozuk haline gelmesi amacıyla savaşım ediliyor. Tabii güzelliği ile öne sâdır göl, hem göle dikkati buyurmak hem de piknik fayrap etmek talip doğaseverleri da mihman ediyor.

Bir ovanın ortasına mevcut göl, özelliklede günbatımında ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Kamp çadırlarıyla göle mevrut doğaseverler, burada oba kurup hem piknik yapıyor hem dahi mekân duyarlılığının önemine belirtmek için çevredeki çöpleri topluyor.

Doğaseverlerden Furkan Demirbaş, AA muhabirine, Kuyucuk Gölü’nün doğasının insanı dinlendirdiğini söyledi.

Akşam saatlerinde esen rüzgarın insanın ruhuna işlediğini dile getiren Demirbaş, şunları kaydetti:

“Ağır Sıklet hisse senedi temposu sonrası burada günbatımını takip seçimimiz yerinde oldu, gerçekten çok iyicene anlar yaşıyoruz. Göle kamp malzememizle geldik, önce çadırı kurduk sonradan tüpümüzü falan çıkardık fena hâlde bire bir kahvehane yaptık. Sandalyemize oturup günbatımına karşı kahvelerimizi içtik. Bu yörenin küçük çok huzur donör doğası var. Buranın sıkça kuruması bizi haddinden fazla üzüyor, o yüzden buraya dikkati koymak ve doğayı koymak hesabına çöp topladık.”Share: