Muğla’daki Odalar ve Borsa’dan ‘deprem’ ağırlıklı güruh

Muğla Odaları ve Borsa kuma toplantısı, Muğla Ticaret Borsası aile sahipliğinde Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın birlikte katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda yaşanan hareket felaketi, iklim değişikliği ve yağışsızlık, pandemi sonrası yapılaşma ve ağır aksak kafile ile bir numara aşama zelzele bölgesi olan Muğla’nın depreme yönelik hazırlıkları ele alındı.

Toplantının açım konuşmasını gerçekleştiren Muğla Ticaret Borsası Sedir Başkanı Amaç Ilgi, “Yaşanan zelzele afeti sonrası Hatay ve İskenderun’a yağız yolu ile erişim sağlanamadığından bahir vasıtasıyla muvasala amacıyla teklifte bulunmuştuk. Bunu ayn uğrunda bulundurarak beklenen İzmir ve İstanbul depremleri amacıyla, deprem bölgelerine irsal edilecek yardım malzemelerinin çekicilik ve bahir yolu ile ulaştırılması üzere, Muğla’nın ayrımsız mahiyet üzere hizmet edebilmesi için ast çatı çalışmasını öneriyorum” dedi.

Muğla Ticaret Borsası Başkanı ı Hurşit Öztürk, zelzele sonrası Borsa adına lüzumlu tam yardımları yapmak üzere ceht harcadıklarını, sarsıntı bölgesinde mihman konutlar yapılması için bindi vereceklerini belirtti. Öztürk, “Yaşadığımız orman yangınlarda çam ağaçlarımız fesih oldu ve ilimiz amacıyla son kademe altın olan çam balı üretimimize mânia vuruldu. Bakir çam balı alanlarının yetiştirilmesi noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

20 bin Ramazan kolisi hazırlanacak

Muğla Ticaret ve Uran Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş: “Zelzele bölgesine desteğimizi sürdüreceğiz. Muğla Odaları ve Borsa kendisine 20 bin Ramazan gıda kolisini deprem bölgesine atıf kararı aldık. Bununla ilişik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“İlk seyyar kafilesi 17 Mart’ta geliyor”

Fethiye Ticaret ve Uran Odası Başkanı Osman Çıralı ile Milas Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Ergin Özer da zelzele sonrası yapılan çalışmalar ve ilçelerindeki depremzedeler ile ilişik icraat karşı hikmet verdiler.

Marmaris Ticaret Odası Umumi Heyet Başkanı Bahtiyar Ayhan, “Geçtiğimiz 4 yıl Coronavirüs salgını, orman yangınları, cevelan operatörü iddiası, Rusya- Ukrayna savaşı ve halen içinde bulunduğumuz hesaplı şartlardan ekolojik ortam az çok mütehammil geçti. Geçtiğimiz dönemde hayata geçiremediğimiz projeleri bu dönemde düzenlemek amacıyla göreve müştehi olduk. Ancak görevimizin elan dördünce ayında tarihin arz iri afetlerinde biri olan yer sarsıntısı felaketi ile sarsıldık. Oluşturduğu maddi yıkımın birlikte, önümüzdeki günlerde oluşturacağı soylu erki etkinin, halihazırda efdal olan enflasyonu elan da üst taşıyacağı aşikar” dedi. Başkan Ayhan 2023 yılı turizm sezonunun 17 Mart tarihinde İngiltere’den ati uçak ile start verileceği bilgisini aktardı.

Bodrum Ticaret Odası Umumi Heyet Başkanı Mahmut Başkumandan Kocadon, “17 yıldır bu toplantıları yapıyoruz. Mukavim çok konuyu, zorlu haddinden fazla afeti konuştuk fakat depremi konuşmamıştık. Bunu üstelik yaşadığımız bu ateş ile görmüş olduk. Bodrum adına pandeminin dahi devamıyla haddinden fazla aşkın ağır aksak barhana aldık. Yarımadaya sığmıyoruz. Bu konuda ivedili önlem ve düzenlemelere ihtiyacımız var” dedi.

Konuşmaların ardından ruzname maddeleri değerlendirildi. Ramazan pide fiyatları için kuma ayrımsız mutabakata varılarak rastgele Odanın konuyu meclislerine taşımasına karar verilirken, millî ve arsıulusal fuarlara ortak katılımın sağlanmasının ilin tanıtımı amacıyla akıllıca aynı formül olacağı üzerine kuruntu birliğine varıldı. – MUĞLA

Share: