Natürel taş fabrikasında çarklar devir enerjisiyle dönüyor

Bayburt’ta natürel taş fabrikasının çatısına kurulan gün panelleri yardımıyla enerji maliyeti sıfıra inerken, üretilen fazla erke gelire dönüşüyor.

Kentte 2017’da, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti adam finansmanıyla Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı öncülüğünde, Vilayet, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile uray vasıtasıyla “Doğal Taş Sektöründe Bilgelik ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli” projesi kapsamında kurulan katıksız taş fabrikasında istihsal bitmeme ediyor.

Bayburt başta gelmek için bir nice ilde çıkarılan natürel taşların işlendiği fabrikadan, Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’daki birçok ülkeye saf taş satışı gerçekleştiriliyor.

Kuzeydoğu Küçük Asya Kalkınma Ajansının (KUDAKA) desteğiyle “Natürel Taşı Doğal Erke ile İşliyoruz” projesi kapsamında fabrikanın çatısına tahminî 9 ay geçmiş gündüz panelleri yerleştirildi. 300 kilovat hayatiyet istihsal kapasitesine topluluk sistem sebebiyle hem fabrikanın enerji ihtiyacı karşılanıyor hem birlikte çok faaliyet satılarak dirimlik elde ediliyor.

“Fabrikamızın yer balaban maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız”

Bayburt TSO Başkanı Süleyman Seyhan, AA muhabirine, 2017’üstelik kente kazandırılan fabrikada, yörede çıkartılan tabii taşların işlenerek ihraç edildiğini, 35 kişinin dahi istihdamının sağlandığını söyledi.

Fabrikanın yönetim kurulu üyesi da olan Seyhan, fabrikanın erke maliyetlerini budamak namına güzeşte sene KUDAKA’ya, “Katıksız Taşı Tabii Enerji ile İşliyoruz” adı ile proje sunduklarını anlatım ederek, şöyle konuştu:

“Bu projeyi tamamen fabrikamıza kazandırdık. Erke maliyetini sıfıra indirdik. Bunun yanında tükettiğimiz erke büyüklüğünde da gelir elde ediyoruz. Endüstri ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansları Umumi Müdürü Sulh Yeniçeri’ye ve KUDAKA’ya haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Fabrikamızın bildirme nazik maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız.

Aylık giderlerimiz, işçi maaşları, faaliyet ve gaz maliyeti. Fabrikamızın maaş tükettiği ruh tutarı kısaca 100 -110 bin lira civarında. Bunu zaman enerji sisteminden mevrut destekle karşılıyoruz. Buna ekleyerek mahiye 90 ile 100 bin liralık beyninde üstelik gelir elde ediyoruz.”

“Maliyetlerimizi minimize ederek rekabet gücümüzü artırıyoruz”

Fabrikanın Genel Müdürü İsmail Ahu bile fabrikanın, natürel taş rezervleri itibarıyla varlıklı olan yöreye hizmet etmesi için kurulduğunu ve bilcümle kapasite çalıştığını belirtti.

Enerjinin, endüstri amacıyla çok mefret maliyet unsuru olduğuna dikkati çeken vurgulayan Ahu, “Şu anda tığ üstelik fabrikamızda tarih enerjisinden yararlanma ediyoruz. Bu bize iki cins yardım sağlıyor. Kullandığımız elektriği oradan sağlıyoruz, artanını bile satıyoruz. Yani hem enerjiyi oradan kullanmış oluyoruz, bile dünyalık kazanıyoruz. Bu bizim için haddinden fazla kebir etken. Maliyetlerimizi minimize ederek rakiplik gücümüzü artırıyoruz.” diyerek konuştu.

Ceylan, bölgeye hizmet fail fabrikanın modern teknolojiyle donatıldığını anlatarak, maliyetleri da bu enerji politikalarıyla minimize ettiklerini söyledi.Share: