Nazır Kirişci, Nevşehir’de Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kozaklı’da, İzmir’in Dikili ilçesindeki kabil tıpkısı Organize Endüstri Bölgesi (OSB) limon bahçesi uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde bulunan, turizm yerine bu şehri musahabe fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi bile gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’üstelik benzeri otelde düzenlenen Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin bildirme koskocaman sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın yeniden maltalık bulması üzere buralarda üretim yapacak vatandaşlara eş geçmek istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu haddinden fazla çokça önemsiyoruz, üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Elbette biricik başımıza Nezaret yerine bizim tıpkı faaliyetimiz mümteni. Tekrardan kentten kırsala bire bir barhana ve onun köyde oluşturacağı düzensiz yapılaşmayı da dikkate alarak Yer ve Şehircilik Bakanlığımızla eğitim faaliyetleri amacıyla Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızla afiyet hizmetleri için Keyif Bakanlığımızla üstelik entegre yerine bu çalışmaları yürüteceğiz.” diyerek konuştu.

Kirişçi, “site tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Zaman, ‘Bire Bir kilo domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Ayrımsız kilo domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki sunu nazik maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki lojistik maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu zımnında kaybediyor olması, hallerimizin halinin hal olmamasından kaynaklı filhakika raf ömrü bodur olan bu ürünleri tığ gelişmemiş zamanda yenilmek durumunda kalıyoruz. Nedeniyle benzeri şehir tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani tıpkı kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin anne olduğunu ve bundan kontekst üstelik bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini dahi limonluk OSB düzeyinde İzmir’bile, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Limon Bahçesi İhtisas Kombinasyon Sanayi Bölgesi diyelim ya birlikte Kombinasyon İhtisas Camekân Bölgesi, adını birlik olarak söyleyemiyorum amma yani tıpkı OSB’nin merdiven uygulaması. Demincek onun tıpkı benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’da gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin ekincilik ve turizme seslenme edeceğine dikkati calip Kirişci, “Bunlar ekli ikizler. Birbirinden ayrılmayan koşa yerine düşünülmeli ve buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde bulunan, turizm yerine bu şehri mülakat fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi üstelik gerçekleştirilmiş olacak. Elden Nevşehir, Nevşehir için mi üretecek hakeza bire bir faaliyeti başlattığında? Elbette ki değil. Komşu iller var. Söz Temsili Konya var. Ayrımsız ana kent site Kayseri var yine hakeza. Başka tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa da buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ilgilendiren avantajları inşallah bu aksiyon için kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilgili rakamsal bilgiler vererek, şöyle devam etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve eğin olan tanzim, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bakanlar kurulu toplantısında paylaştığı kadar 30’a indirilmiş ve sonunda Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı bir anda 75’ten 130’a çıkmıştır. Armağan desteği tutarının dahi 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının dahi 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını inandırmak isterim. Yani tığ bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Ekincilik Reformu Genel Müdürlüğümüz tarafından dahi verdiğimiz destekler var. Oralarda da hibe desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle dahi bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Tıpkı farklı gündeme mevrut konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı gibi Ululuk Akarsu İşlerinin görev alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği zımnında bunların yapımının tamamlanması ince yıllara sarkacak olan projeler için bizim müstakil surette tıpkı otoban, köprü, havalimanı kabilinden işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah bakmak istiyoruz. Sonunda bugünkü maliyeti 18,5 bilyon teklik olan tıpkısı projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını dahi tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının sonunda üreticilere seslenerek “Sen üret, kâfi. Tığ senin yanındayız. Biz senin arkandayız. Bu talih üreten herkese kaçınmak duyduğu kabil üreticilerine dahi çiftçilerine da buradan ayrı benzeri kaçınmak ve ayrı tıpkısı muhabbet duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: