Okuldaki abes hane, öğrenciler için ‘Hayal’ odasına dönüştürüldü

– Okuldaki gereksiz çekmece, öğrenciler üzere ‘Tayf’ odasına dönüştürüldü

BİNGÖL – Bingöl merkeze ilişkin Güveçli Köyü İlkokulunda bulunan ve metruk gereksiz boşluk, öğretmenler ve personelin çabalarıyla öğrenciler için ‘Sahne’ odasına dönüştürüldü. Öğrenciler, bir ibret saati boyunca bu odaya girerek hayallerini ve hedeflerini kağıda döküyor.

Bingöl merkeze kapalı Güveçli İlk ve Ortaokulundaki sarıklı ve personel, öğrencilerin hayallerini ve hedeflerini henüz rahat düşünmelerini keşfetmek için, okuldaki kullanılmayan bir bölümü ‘Manzara’ odasına dönüştürdü. Gelişigüzel gün öğrencilerin benzeri kısmı, öğretmenlerinden 40 dakikalık benzeri öğüt saati süresince cevaz alarak hayalet odasına gidip, düşüncelerini, hayallerini ve hedeflerini kağıda aktarıyor. Kağıda dökme hayaller yahut hedefler, okul müdürü ile emare öğretmeni marifetiyle okunarak imkanlar dahilinde gerçekleştirilecek.

Fon odasını kentte sunulan benzeri seminerde dinledikten bilahare dönüştürdüklerini tamlayan Güveçli Köyü İlk ve Ortaokulu Müdürü Saim Şimşekli Fener, eş örneğinin Japonya’dahi bile olduğunu söyledi. Çakar, “Hayaller tahril tanımaz sloganıyla bu odamızı açtık. Henüz ilk yersiz benzeri odaydı, bunu değerlendirmeye çalıştık. Bingöl’da tıpkısı seminer vardı, sunucu bize şurası anlatmıştı Japonya’daki örnekten bahsetti. Japonya’birlikte öğrenciler tıpkı saatlik tefekkür alanları varmış, kollar bire bir saatlik tefekkür süresince kendilerini henüz bayındır hissediyorlarmış. Torunlar düşünüyor, hayalet kuruyor ve hayallerinin peşi sıra müracaat etmek için üstelik çabalama gider ediyor. Oradan esinlenerek bizler de bu hayalet odasını oluşturduk” dedi.

Öğrencilerin bu odada 40 dakika süresince rahat ayrımsız şekilde düşündüğünü, manzara kurduğunu anlatım fail Çakar, “Amacımız, çocukların hayal kurmalarına, düşünmelerine yardım tedarik etmek ve benzeri farkındalık bina etmek. Benzeri farkındalık oluşturarak benzeri öğüt saati süresince, 40 dakikalık tıpkı süreçte öğrencilerimiz bu hayal odasına geliyor, kollar bu süreçte düşünüyor, manzara kuruyor. Hayallerini talip çocuk, onu kağıda aktarır. İstemeyen üstelik aktarmayabilir. Bunu kendilerinin bağımsız milletvekili iradelerine bırakıyoruz. Kağıtları topluyoruz, evvel ekol müdürü kendisine kendim okuyorum, akabinde kanıt öğretmenimizle bunu değerlendiriyoruz, eğer bizim elimizden gelen bir husus varsa havari oluyoruz” diyerek konuştu.

“Görüntü odasında hayallerimizi kağıda aktarıyoruz”

Okuldaki abes odanın kendileri üzere adamakıllı aynı alana dönüştüğünü ve içindekileri kağıda döktüğünü anlatan öğrencilerden Ceylan Argunağa, “Öğretmenimizden bire bir müddet izin alıyoruz. 40 dakikalık tıpkısı sürede, bu odada hayallerimizi kağıda yazıyoruz. İçimizde olan değme şeyi kağıda döküyoruz. Okulumuzda mevcut yersiz odayı öğretmenlerimiz değerlendirerek bizlere adamakıllı benzeri düz yaptılar. Bundan kontekst başöğretmen ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Köle hedefimi ve hayalimi yazdım. İlerdeki hedefim doktor doğmak ve insanlara yararımın dokunması” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerine nazar amacıyla teşekkür fail öğrencilerden Hamza Arıkboğa birlikte “Bu boşluk ilkin gereksiz tıpkısı odaydı, müdürümüz ve öğretmenlerimiz bu odayı domuzuna tıpkı yere çevirdi ve sahne odası yaptı. Bu hayal odasına gelerek düşüncelerimizi kağıda aktarıyoruz. Söz Gelimi gelecekteki fikirlerimizi kağıda aktararak, hayallerimizin ardı sıra giderek benzeri amaca ulaşıyoruz” dedi.

Share: