Rize-Artvin Havalimanı’na gelecek sene Umman’dan misil düzenlenecek

Rize-Artvin Havalimanı’na 2023 yılında Okyanus’dan haftada iki dönme pervaz yapılacağı bildirildi.

Rize Valiliğinden yapılan mukayyet açıklamada, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı’nın açıldığı günden itibaren aheste demet gördüğü belirtildi.

Bölgede önemli tıpkısı boşluğu dolduran, yapılış yeri ve tekniği, mimarisi ile ön plana çıkan havalimanının değme alanda ulama sağladığı vurgulanan açıklamada, “Yabancı menşeli havayolu firması yoluyla evvel ahenktar arsıulusal uçuş talebi, Okyanus ülkesine ilişkin SalamAir firması tarafından gerçekleştirildi. Firma sahibi ve yetkilileri yaz ayları süresince ilimizi konuşma etmiş, ziyaretleri esnasında Ilbay Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Zorlu ve turizm sektöründen girişimcileri ile görüşmeler yapmış, bitmeme fail bu proses önceki tınlamalı arsıulusal uçuş talebinin gerçekleşmesi ile neticelenmiştir.” denildi.

Açıklamada, havalimanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev tarafından açılışı yapıldığı hatırlatılarak, şu ifadelere saha verildi:

” Türkiye’nin deniz üstüne dolgu yapılarak mensur edilen 2. hava meydanı olan yıllık 3 milyon geçici kapasiteli Rize’ye başmaklık mimarisi ile dikkatleri üzerine calip havalimanımıza 2023 yılının 1 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında SalamAir Havayolu Şirketi eliyle Umman ülkesinin başkenti olan Maskat’tan haftada 2 dönem tutmak için seferler düzenlenecektir. Bu seferler havalimanımızın 1. yılında yabancı bir havayolu şirketinin ilk defa ahenkli posta programlaması anlamında ehemmiyet genişlik etmektedir.”

Açıklamada, haddinden fazla gelişmemiş bir sürede gerçekleşen bu evolüsyon ve taleplerin artarak bitmeme edeceği yönündeki çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Share: