Sigarayı Bırakma Konusunda Zorlananlar İçin

Elektronik sigaralar, bırakma konusunda zor bir karar vermiş olan sigara tiryakileri için popüler bir tercih haline geldi.

E-sigaralar, bir sıvıyı ısıtmak ve duman yerine solunabilir bir buhar üretmek için bir pil veya değiştirilebilir kartuş kullanır. Sıvı genellikle nikotin, propilen glikol, gliserol ve bazen tatlandırıcılar içerir.

E-sigaraların bazı avantajları, ikinci el duman yaymamaları; daha az akciğer hastalığına yakalanmak için günde içilen sigara sayısını azaltarak bireylerin sigarayı azaltmasına olanak tanır; buhar, diğer birçok tütün ürünü gibi tatlandırılabilir, meyve tatları özellikle popülerdir; geleneksel sigaralardan daha ucuzdurlar; ve bir kişinin 24 saat içinde tüketebileceği nikotin miktarına herhangi bir sınırlama getirilmemiştir (en yüksek seviye geleneksel sigaralarda mevcuttur).

İlk nesil e-sigaralar, kartuşu buhar üretecek kadar ısıtmak için yeterli gücü üretemeyen, ancak Juul‘un tescilli sıcaklık kontrol yonga seti olan lityum iyon pillerle çalıştırılıyordu.

Toplum olarak yavaş yavaş geleneksel tütün içimine alternatif olarak elektronik sigara kullanımına geçiyoruz. Elektronik sigarayı kullanımı çekici kılan pek çok faydası vardır.

Elektronik sigaranın faydaları, esnek kullanım, daha az toksisite ve ikinci el duman olmamasıdır. Bu faydalar sayesinde, birçok kişi artık onlar için pasif içicilik olmadığı için geleneksel sigara içmeyi bırakmış hatta tamamen bırakmıştır.

Bu yeni tip elektronik sigara cihazları, merkezi New York City’de bulunan ve dünya çapında 180’den fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu bir tüketim malları şirketi olan Philip Morris International tarafından tanıtıldı.

IQOS terea Elektronik sigaralar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler tütün ürünleridir. Artık ‘elektronik’ olarak adlandırılmıyorlar, yanan yapraklardan duman çıkarmadıkları için artık ‘dumansız’ olarak adlandırılıyorlar.

Elektronik sigaralar, son on yılda yeni elektronik sigara türlerinin tanıtılması ve markaların pazar payı için birbirleriyle rekabet etmesiyle popülaritesinde önemli bir artış gördü.

Şu anda e-sigaraların tamamen yasaklanması mı yoksa tütün ürünleri ve nikotin replasman tedavisi olarak mı düzenlenmesi gerektiği konusunda bir tartışma var.

Elektronik sigara hakkında birçok yanılgı var. Çoğu, yenilenemez bir enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla ilgilidir.

IQOS Iluma prime Elektronik sigara, tipik olarak nikotin, tatlandırıcılar ve diğer kimyasalları içerebilen ancak geleneksel sigaralar gibi yanmayan bir aerosol yayan pille çalışan bir cihazdır. Ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmak, akciğer fonksiyonlarını iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

Elektronik sigaraların tütün sigaralarından daha zararlı mı yoksa faydalı mı olduğu tartışıldı. Bu konudaki bilim hala gelişiyor, ancak net olan şu ki, bunlar eşit derecede zararlı değiller ve daha fazla insan tütün sigaralarını bırakmak için bunları kullanıyor olabilir.

Elektronik sigaranın yaygınlaşmasıyla birlikte, giderek daha fazla insan tütün içmenin bu alternatifine daha yakından bakmaya başlıyor.

Bir e-sigaranın normal bir sigaraya göre başlıca avantajlarından biri, kullanıcıların yanma konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan elektronik sigara içmenin keyfini çıkarmasına izin vermesidir. Bu, geleneksel tütün sigaralarının yaydığı sinir bozucu ikinci el dumandan kaçındığınız anlamına gelir.

Genel olarak, bu cihazlar geleneksel muadillerine göre birçok avantaj sunar, en önemlisi rahatlık ve kullanım kolaylığıdır. Bununla birlikte, bazı dezavantajlar da elektronik sigaralarla ilişkilendirilebilir. Örneğin, sağlıkları üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaşama olasılığını en aza indirmek için, elektronik sigara kullananların yalnızca yüksek kaliteli e-meyve suları ve aksesuarları satın aldıklarından emin olmaları önemlidir.

Share: