Tasrif ve Bütçe Komisyonunda gerilim

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda Türe Bakanlığının 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri bitmeme ederken CHP İzmir Milletvekili Ahmet Tuncay Özkan, aşındırmak arasından ilk namına 3 dakikalık meşveret verilmesine itiraz etti. Özkan’ın “Milletvekillerinin hak ile ilişkin enformasyon arzusunu zaten 5 dakika ile kısıtlıyorsunuz. Hükumetin milletvekillerinin ilgisizliği karşısında siz zahir ayrımsız böyle indirime gidebilirsiniz” diye niteleyerek reaksiyon göstermesi üstüne Alt Kurul Başkanı Cevdet Yılmayan, “Partiler arası hak beyninde haddinden fazla henüz hassas olmamız lazım” diyerek kendini savundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığı, Ferdî Verileri Koruma Kurumu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Türe Akademisi, Hakimler ve Savcılar Müesses, Türkiye İnsan Hakları ve Muadele Kurumu, Kanunuesasi Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın 2021 yılı stabil hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe yasa teklifi ve Sayıştay raporlarının görüşülüyor.

Komisyonda milletvekillerinin usule ait düşün bildirmesi esnasında Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ile Cumhuriyet Altını Ahali Partisi (CHP) İzmir Mebus Ahmet Tuncay Özkan ortada tartışma yaşandı. Yılmayan, “Kemirmek arasından ilk, üyelerden alay talebi olduğunda üyelere öncelik isnat etmek kaydıyla Cumhuriyet El Partisi’nden üyelerimizin bire bir talebi namevcut. O yüzden üyemiz olmayan bir arkadaşımıza 5 an hesabına 3 dakika bayram vereceğim. Çünkü 24 arkadaşımız yazdırıldı CHP’den. Sair partilerle müsavat yerine ancak meze verebiliyorum” diye niteleyerek CHP Ankara Milletvekili Ulvi Haydar Hakverdi’ye 3 dakikalık kortej verdi.

CHP’li Hakverdi’nin 3 dakikalık konuşmasının ardından CHP İzmir Mebus Ahmet Tuncay Özkan küçümseme istedi. Bunun üstüne Encümen Başkanı Yılmayan, Özkan’a 3 dakika kortej verdi. Özkan ise kendisine 5 dakikalık müddet namına 3 dakikalık söz verilmesine itiraz ederek, “TBMM milletvekillerinin türe ile ait istişare arzusunu doğrusu 5 dakika ile kısıtlıyorsunuz. Rüfeka (hükumetin milletvekilleri) gelmiyorsa katılmıyorsa onların ilgisizliği karşısında siz pekâlâ tıpkısı böyle indirime gidebilirsiniz? Gidemezsiniz. Benim hezel hakkımı elbet kısıtlarsınız?” diyerek aksülamel gösterdi.

Alt Kurul Başkanı Yılmaz ise bu duruma ilişkin, “Hukuku adaleti konuşuyoruz. Partiler arası türe arasında çokça elan hassas olmamız geçişsiz. Milletvekili olmanız istediğiniz gelişigüzel şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Lütfen. Dünyanın bilcümle parlamentoları kurallarla konuşurlar. Sizler kurallara çokça daha hassas davranmalısınız” diye kendini savundu. – ANKARA

Share: