TBMM Genel Müesses

DÜRÜST Parti Kadro Başkanvekili Idareci Ünal, 6-7 Ilk Teşrin olaylarında hayatını kaybedenlerle ilgili “Kandan, şiddetten ve terörden beslenen bir anlayışın çağrısıyla Türkiye bu kayıpları yaşadı amma bu terör çağrısı konuşulmadı.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, ruzname dışı konuşmaların arkası sıra, grup başkanvekilleri yerlerinden alay alarak gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Tümen Kol Başkanvekili Dursun Muadele Dervişoğlu, İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılının kutladığını, İstanbul’u nazik fetihten bilahare baştan vatan topraklarına katan özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek üzere Halas Savaşı kahramanlarını rahmet, minnettarlık ve nazikâne el ettiklerini ifade etti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından vatandaşlar tenzilat haberi beklerken süt ve benzin fiyatına yoğun zamlar yapıldığını nâkil Dervişoğlu, bu geceden lakırtı etmek üzere aynı zam daha yapılacağını söyledi. Dervişoğlu, “Akaryakıt zamları ile alay malay temel azık ürünlerine gelen zamlarla vatandaşlarımızın çekicilik gücüne yavaş darbeler vurulmaktadır. Kavim zahir doyacağının ve ailesini bittabi geçireceğinin derdine sakıt durumda.” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları doğmak için bütün gazi ve şehitleri rahmet ve minnetle özge ettiklerini dile getirdi.

Kamuoyunda 6-7 Teşrinievvel olayları yerine bilinen olaylarda 2 polisin şehit olduğunu, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Bülbül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“161 insanımız dahi yaralanmıştır. Vatandaşlarımızın evleri, hareket yerleri, kamu binaları, okullar ve hatta Diyarbakır’da kâin Aydın Gökalp Kültür Müzesi bile karışma oluşmak amacıyla yıldırı örgütü yandaşları yoluyla yağmalanmış ve ateşe verilmiştir. Bu durumlar sırasında Diyarbakır’dahi kurban hitit dağıtırken vahşicesine katledilen Yasin Börü ve üç arkadaşı bibi hafızamızda yerini kayırma etmektedir. 6-7 Teşrinievvel olaylarının 8. yılında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anarken, bu olayların mümessilleri ve bölücü yıldırı örgütü PKK’yı benzeri sefer henüz fıldır kınıyor ve lanetliyoruz.”

HDP Takım Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 6-7 Ekim’in manipüle edildiğini savunarak, bu konuda “yalanlar ve gerçekler” adında bire bir risale hazırladıklarını; bu broşürü talip milletvekillerine gönderebileceklerini hatta Türkiye’deki herkesin okuması gerektiğini söyledi.

“Gerçeklerin konuşulması geleceğimize uymazlık vermez”

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, zaman İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, “Bu hümayun haset bize yaşatan balaban önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk ilkin tevessül etmek için, Lozan fatihi İsmet İnönü’yü ve kamu zırh arkadaşlarını nazikâne, dostça, minnetle anıyorum.” dedi.

Basın özgürlüğünün güçler ayrılığının ayrılmaz ayrımsız parçası olduğuna meni eden Özkoç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemizde gerçeklerin konuşulması, gerçeklerin tartışılıyor olması bizim geleceğimize beis vermez, geleceğimizi güçlendirir. Vakit Kaybetmeden yolsuzlukları konuştuğu için KRT’ye, Tele1’e, El TV’ye RTÜK aracılığıyla sunulan cezaların makul olmadığını, bunu kınadığımızı benzeri kat elan tabir ediyorum. Bizim, bilgelik alma ve veri ita özgürlüğünü ortadan kaldırmamamız gerekiyor. Arkadaşlarımızla sürekli iletişim halindeyiz, alay malay yapamayacağımız tek özdek namevcut, gelişigüzel şeyin üstesinden gelebiliriz; yürekten, ferah niyetle birbirimize yaklaşmamız gerekiyor.”

Aykırılık partisi olarak Sayıştay’ın raporları doğrultusunda devletin harcamalarını taharri ettiklerini nâkil Özkoç, “Sayıştay’ın devleti denetlemesi engelleniyor mu? Engelleyenler kim? Milletten ve aykırılık partilerinden ne saklanıyor? Bizim görevimiz, milletin vergileriyle bakım aktarılması gerekirken şayet tıpkı usulsüzlük, bire bir yanlışlık, tıpkısı yolsuzluk varsa bunu denetlemektir. Bunu ortadan iletilmek, Meclisin güvenilirliğini ortadan ahzetmek demektir. Bunun karşısında fıldır duracağız.” ifadelerini kullandı.

SELIM Fırka Kadro Başkanvekili Becerikli Ünal bile Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ölçülü Kurtuluş Savaşı’nın nihai sonucu olan İstanbul’un kurtuluşun 99’uncu sene dönümünü kutladığını dile getirdi. Zaman 6-7 Ilk Teşrin 2014 olaylarının birlikte sene dönümü olduğunu hatırlatan Ünal, şunları kaydetti:

“PKK aracılığıyla caniyane katledilen Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Ruz, Hasan Gökgöz kardeşlerimizi dahi buradan rahmetle anıyorum; 35 birey hayatını kaybetti, 2 polisimiz martir oldu. Kandan, şiddetten ve terörden beslenen tıpkısı anlayışın çağrısıyla Türkiye bu kayıpları yaşadı ama bu yıldırı çağrısı, terör elebaşlarının Kandil’den yaptıkları çağrı konuşulmadı. Cumhurbaşkanımızın adeta içi yanarak yaptığı ‘Kobani düştü, düşüyor’ cümlesi bağlamından koparılarak o dönem bugündür kullanılıyor. Benzeri kere daha bunun bağlamını uyarmak istiyorum ve Sedir kayıtlarına geçmesini da önemsiyorum. Mukteza önlemler alınmadığı, batılı müttefiklerin bu konuda üstüne düşeni yapmadığı amacıyla orada olan acıyla ilgili kişi acısını tabir fail Sayın Cumhurbaşkanımızla ilişkin bu ifadenin kullanılması benzeri bağ koparma ve aynı dezenformasyon biçimidir.”

Ünal’ın açıklamasına tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Beştaş ile Ünal ortada bodur süreli bir tartışma yaşandı.

Share: