TBMM Mahkûm ve Tutuklu Haklarını İnceleme Madun Komisyonu toplandı

Türe Bakanlığı Ukubet ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Ağır Yıldırım, “Pandemi döneminde nakil taleplerine ciddi tıpkısı duruluk bırakılmış, biriken irade durumu var. Ümit ediyorum bundan sonraki toplantılarda bu konudaki yakınmaları azaltmış olacağız.” dedi.

TBMM Hükümlü ve Vakfedilmiş Haklarını İnceleme Zir Komisyonu, DOĞRU Fırka Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven başkanlığında toplandı.

Toplantıda banak yapan Ukubet ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yıldırım, ukubet yürütüm sisteminin, seçkin ülkenin kişi koşulları içerisinde yürüttüğü tıpkısı hareketlilik olduğuna meni etti.

Avrupa’daki ukubet infaz sistemi uygulamalarının tamamının birbiriyle bağlantılı olduğunu rapor fail Saika, “Avrupa’daki uygulamalarla bizim uygularımız birbirine andıran, hoppadak uygulama yorumlarında farklılıklar var. Noksan küsurat alanlarda birbirimizden etkileniyoruz. Özellikle yetişek ve düzelti alanlarında daha görmüş geçirmiş olan uygulamaları ülkemize anlatmak amacıyla himmet gösteriyoruz.” diyerek konuştu.

Sebep, hükümlülerin nakil taleplerine üstelik değinerek, bu noktadaki tercihlerinin, hükümlü ve tutukluların ailelerine en mail noktalarda kalması olduğunu vurguladı.

Cezaevlerinin fiziksel şartlarının 10 sene öncesine bakarak haddinden fazla elan iyi bir noktada olduğuna dikkati çeken Sebep, şunları kaydetti:

“Ceza yürütüm sisteminin uygulanması sırasında sıkı düzen ve bölgesel riskler kabilinden çizgilerimiz var. Söz Gelişi birleştirme suçla ilişkin problemi olan bir hükümlünün faal olduğu alana gönderilmemesi üzere düzenlilik kaygıları, sevklerde umumi çizgilerimizi oluşturuyor. Bunun dışında olabilir olduğunca hükümlüleri ailelerine mail yerlere daha çok bile göndermeye bitmeme edeceğiz. Pandemi döneminde nakil taleplerine çetin bire bir aleniyet bırakılmış, biriken aynı temenni durumu var. Ümit ediyorum bundan sonraki toplantılarda bu konudaki yakınmaları azaltmış olacağız.”

Sebep, haziranda yüzde 37, temmuzda yüzdelik 19, ağustosta yüzde 25 ve eylülde dahi yüzde 27 oranında nakil talebinin kabul edildiğini bildirdi.

Komisyon üyelerinin değerlendirmelerinin peşi sıra Marmara (Silivri) Ukubet İnfaz Kurumları İnceleme Raporu ile Tekirdağ Ukubet İnfaz Kurumları İnceleme Raporu kabul edildi.

Share: