TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin kol önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilgilendiren kadro önerileri akseptans edilmedi.

Gündem dışı konuşmaların arkası sıra siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

İYİ Fırka Kayseri Mebus Dursun Ataş, partisinin, “sonuç dönemde ortaya atık yöntemsizlik iddiaları” ile ilgili verdiği araştırı önergesinin yöre görüşmelerinin bugün yapılmasına ilişik önerisi üzerinde bayram aldı. Tutturgaç, Cumhuriyet tarihinde on paralık olmadığı kadar geniş yolsuzlukların yaşandığını, dünyanın hiçbir yerinde usulsüzlük yapanların Türkiye’deki büyüklüğünde korunmadığını encam sürdü.

CHP Zonguldak Milletvekili Bahir Yavuzyılmaz, usulsüzlük, yolsuzluk ve kamu zararları konusunda bulunduğu suç duyurularını içeren 39 dosya ile kürsüye geldi.

Söz konusu cürüm duyurularının parasal hacminin 600 milyar lira olduğunu belirten Yavuzyılmaz, ” SELIM Parti’nin tarihi, ayrımsız zamanda Türkiye’deki yolsuzlukların tarihi.” ifadesini kullandı.

YANLIŞSIZ Parti Kocaeli Saylav İlyas Şeker ise YANLIŞSIZ Parti hükümetleri döneminde kamu yönetiminin elan belirgin, adisyon verebilir, doğruca ve elçi aynı yapıya dönüşmesi ve yolsuzluklarla savaşım üstüne cesim adımların atıldığını dile getirdi.

Yolsuzlukla mücadeleye yönelik anayasal düzenlemelerin beraberinde bir nice kanunda başkalık yapıldığını kaydeden Şeker Hastalığı, “DOĞRU Fırka hükümetleri döneminde bütçe yolsuzluklara değil, bir vakitler yapılan yolsuzluklar önlenerek yatırımlara harcandı.” dedi.

“Taşeron işçiler kadro bekliyor”

Elan sonra CHP’nin, “belediyelerde görev özne ve belediye kazançlı teşekküllerine geçirilen taşeron işçilerin özellikle düzgü grup konusunda yaşadığı sıkıntılar” ile ilişik verdiği araştırı önergesinin yöre görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ilgili önerisi görüşüldü.

CHP Ankara Saylav Garaz Emir, 700 bin taşeron işçinin yıllardır ekip beklediğini belirterek, “Talepleri çokça macerasız, ‘Aynı işi yapıyoruz, devlete çalışıyoruz. O halde devletin kadrosundan, norm kadrodan bizim birlikte yararlanmamız gerekiyor.’ diyorlar. Ki buna itiraz edebilir?” diye niteleyerek konuştu.

Belediyelerde 560 binin üstünde taşeron işçinin bulunduğunu vurgulayan Buyuru, “Bu insanlarımızın gündeş esirlik dediğimiz taşeron işçiliğe mahkum edilmelerini asla akseptans etmiyoruz. Herkesi kapsayan aynı kanun bekliyoruz.” dedi.

İYİ Öğür Konya Milletvekili Fahrettin Sorti ise iktidarın düzentileme sömürüsünden vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, “Bir devlette 37 değişik geçim, çalışma statüsü peki mu? Bu, sizin ayıbınız.” ifadesini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Meram Çepni de DOĞRU Tümen iktidarının, iştirakçi sınıfını güvencesiz çalıştırmaya mahkum ettiğini savundu.

“Kıygınlık yaşatmamak üzere çabalama gösterildi”

DÜRÜST Tümen Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmayan, YANLIŞSIZ Parti iktidarı döneminde uray hizmetlerinin çeşitlendiğini, bu durumun belediyelerdeki iş kompozisyonunu üstelik çeşitlendirdiğini anlattı.

Yılmayan, henüz ilk memurin ve belediyelerin eylemli işçileriyle yapılan işlerin, uray hizmetlerinin çeşitlenmesi zımnında bu iki statüde yapılabilir hisse senedi olmaktan çıktığını, bunun adına taşeron veya kontratlı personel istimal gerekliliğinin ortaya çıktığını aktardı.

YANLIŞSIZ Tümen’nin, 2017’da taşeron işçiler üzere 669 çevrilmiş Yasa Mesabesinde Kararname ile belediyelerin kurduğu şirketlere intikal imkanı sağladığını hatırlatan Yılmayan, düzenlemeyle işçilerin say hayatlarının güvence altına alınması ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Yılmayan, 1 April 2018’birlikte başlayan intikal sürecinde çalışanlara, ücret ve sosyal hakları açısından mağduriyet yaşatmamak amacıyla ceht gösterildiğini kaydetti.

CHP ve İYİ Partinin yanında HDP’nin, “Sayıştay denetleme raporlarındaki yolsuzluklar” ile ilgili araştırı önergesinin dolay görüşmelerinin zaman yapılması önerileri üstelik müzakerelerin ardından akseptans edilmedi.

Genel Kurulda henüz sonraları DOĞRU Tümen Grubu’nun gündem ve emek saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren, ekonomiye ilgili tensikat içeren Dirimsel Vergisi Kanunu ile Bazı Yasa ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Umumi Kurulda, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasının bütün yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonuna üye seçimi yapıldı.

Bu arada CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in, Eksper Erbaş Kanunu’nda Fark Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, direkt Genel Kurul gündemine alınması önerisi da akseptans edilmedi.

Share: