Ticaret Bakanı Muş, ABD-Türkiye İş Forumu’nda konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Türkiye’nin yeniden inşa çalışmalarına başlayacağını, BENDE dahil ortaklarıyla hararetli hesaplı hisse senedi birliğine ve ticari ilişkilere eş olmanın henüz cesim ağıl geldiğini söyledi.

Bakan Muş, MEMLUK Ticaret Odası’nda düzenlenen KUL-Türkiye İş Forumu’na katıldı.

Muş, burada yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde 11 ili kapsayan çok serbest bire bir alanda yıkıma illet olduğunu ve 47 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bölgede tahminî 3 hafta kaldığını tamlayan Muş, “Depremlerin çarçabuk ardından müstacel müzaheret ve toparlanma için devletin bütün kaynaklarını ve imkanlarını seferber ettik.” dedi.

Muş, önceliklerinin yardım çalışmalarını sunu çabuk ve etken şekilde aparmak ve yaraları kaldırmak olduğunu, bu hedefe ulaştıklarını anlattı. Bundan sonraki önceliklerinin lazım hazırlıkları boşaltmak ve sakıncasız iskân alanlarını kurmak olduğuna meni eden Muş, felaketin işletmeler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla de şümullü ayrımsız inceleme yaptıklarını bildirdi.

Muş, idrak muafiyetleri, kerem destekleri, direkt finansal yardımlar kabil bölgeye özel politikaları de şipşak hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Kayıplarımızı türlü olan bildirme güdük sürede telafi etmeye ve insanlarımızı günlük yaşamlarına döndürmeye kararlıyız. Toparlanma amacında ilerlerken depremlerden hem anamal hem üstelik aksiyon gücü adına vahim etkilenen bu illerimizde ticaretimizin hareket öncesi seviyelere hangi devir ulaşacağını bilemiyoruz. İplik, yapı, polat ve halı gibi sınırlı sektörler özellikle oluşmak amacıyla BENDE karışma dünyayla olan tedbir zincirlerimizde kesinlikle haddinden fazla nazik etkisi olacaktır. Bu nedenle bu nev tedbir zincirlerini temas iki yönde birlikte sürdürmemiz ve desteklememiz gerekiyor.”

“KÖLE dahil ortaklarımızla faal iktisadi hareket birliğine iyesi olmak daha mehabetli ağıl geldi”

Bu ağırlık zamanlarda ilkin MEMLUK tutmak üzere bir nice devlet ve arsıulusal kuruluştan bindi geldiğini anımsatan Muş, depremlerden yalnız saatler bilahare ABD hükümetinin anında seferber olduğunu ve insani arkalama sağladığını, ESIR Ticaret Odası’nın üstelik makro miktarda ayni ve finansal yardımı kombinasyon ettiğini söyledi.

Muş, bundan sonraki aşamanın şehirleri baştan yapmak olduğunu belirterek, önce etapta kısaca 800 bin konutun mensur edileceğini, şehirleri çok daha çağcıl ve sürdürülebilir benzeri şekilde baştan düz yazı etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bu bağlamda teknik kapasiteye iyesi olmak büyüklüğünde finansmanın dahi önemini vurgulayan Muş, bu ay Brüksel’bile Avrupa Birliği’nin (AB) ocak sahipliğinde ayrımsız donörler konferansının düzenleneceğini bildirdi.

Muş, “Ticari açıdan, yapım malzemeleri gibi baştan inşa ve ilgilendiren sektörlerin üretimleri çabukluk kazanacak ve bu sektörler anlaşılan gelişmemiş vadede girişimcilerin hedef alacağı gizil alanlar olacaktır. Nahiye ekonomilerini elden normalleştirmemiz değil, güçlendirmemiz gerektiği da belirgin. Çünkü sürdürülebilir şehirler mensur etmemiz ve bunun amacıyla birlikte istihdam yaratmamız gerekiyor. Bu nedenle baştan nesir çabalarının beraberinde KÖLE dahil ortaklarımızla tüvana soylu erki hareket birliğine ve ticari ilişkilere iyesi olmak daha muhteşem kuzuluk geldi.” şeklinde konuştu.

“İkili yatırımlarımızı tezyit etmek üzere bibi çok düzlük var”

Mehmet Muş, Türkiye ile KÖLE arasında serencam 10 yılda ticari ilişkilerin arttığını görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, iki devlet arasındaki aksiyon birliğini henüz da ileriye yollamak istediklerini rapor etti.

Muş, devamla şunları kaydetti:

“Çok dolgunca ayrımsız yıl geçirdik. 2002 yılındaki 6,4 bilyon dolar olan düet tecim hacmi, geçen sene 38 milyar dolara yükseldi. Ticarette olduğu kabil rastgele iki yönde da yatırım akışının artarak MEMLUK’den 14,3 milyar dolara, ABD’ye ise 9,7 milyar dolara ulaştığını gözlemliyoruz. Fakat hele BENDE’nin 8 trilyon dolarlık devasa direkt ecnebi yatırım stoku dikkate alındığında, ikili yatırımlarımızı artırmak için bibi haddinden fazla alan var.

Kendimizi ağız ağıza elan işlek, daha kompetitif ve erkinci tıpkısı gelişim ortamı oluşturmaya adadık. Bir Nice ÇAKER şirketinin lehçe merkezlerine karı sahipliği yapıyoruz ve bu hisse senedi birliğini genişletebiliriz.”

ESIR’li yatırımcıların Türkiye’nin kıpırdak istihsal altyapısı ile zihayat ve talimli nüfusundan faydalanabileceğine inandıklarını rapor eden Muş, “Türkiye’nin süregelen teknolojik ve yeşil dönüşümüne hizmet edecek projelerle hele ilgileniyoruz. İnovatif, AR-GE ağır ve munzam değeri erdemli kitap ve hizmet yatırımlarını süratli isteklendirme ediyoruz.” dedi.

“Depremlerin peşi sıra soylu erki faaliyetin çabucak toparlanmasını bekliyoruz”

Ticaret Bakanı Muş, kısa vadede depremlerin Türkiye ekonomisini münasebetsiz etkileyeceği beklentisi olmasına karşın yeniden düz yazı programının Türkiye ekonomisinin dinamizmi ve gücüyle ayrıntılı vadede daha yüksek soylu erki tahaccüm sağlamasının beklendiğini aktararak, akıbet dönemdeki verilerin Türkiye ekonomisinin gücünü ve ülkeye mahsus güvenin yeryüzü kebir göstergeleri olduğunu vurguladı.

Muş, “Depremlerin arkası sıra hesaplı faaliyetin derakap toparlanmasını bekliyoruz. Fakat pazarlarımızı kategorik tutmalı, şirketlerimizi desteklemeli ve daha gani aynı aksiyon ortamı amacıyla çalışmalıyız.” dedi.

İklim değişikliği, yükselen para şişkinliği, toptan salgınlar ve uluslararası çatışmalar kabilinden günümüz sorunlarının yalnızca uluslararası gelişim birliğiyle ele alınabileceğini belirten Muş, özellikle yüksek enflasyonun devam etmesinin mütekâmil ülkelerdeki saldırgan parasal sıkılaşmalara defa açtığını, bunun dahi gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarını tetikleyerek finansmana erişimi zorlaştırdığını vurguladı.

Muş, bu koşullar altında dünyanın iri bire bir bölümünün salgından sürdürülebilir aynı şekilde toparlanmasının, yenilenebilir enerjiye geçişin veya sayısal devrimi yakalama üzerine envestisman yapma şansının olmadığına tanık olduklarını aktararak, “Bu tehditler karşısında Türkiye ve KUL’nin konuşu gelişim birliğini tecim ve yatırımlarda, başkaca üçüncü ülkelerde elan birlikte ileriye taşıyarak dayanabilen bir gelecek nesir edebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Bu yumruk dönemde hesaplı iş birliğini geliştirmenin seçkin iki ülkenin üstelik yararına olduğuna inandıklarını vurgulayan Muş, buna korumak için hisse senedi insanlarına “elan gazla fırsatın önünü küşat” çağrısında bulundu.

Share: