Amasya’da “Ahilik Haftası” kutlandı

Amasya’de “35. Cömertlik Haftası” kutlamaları kapsamında merasim düzenlendi.

Yavuz Sahih Meydanı’nda planlı törende, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Mustafa Masatlı, burada yaptığı konuşmada, ahiliğin tıpkısı esnaf teşkilatlanması olmasının beraberinde, benimsediği aktöresel ve felsefi ilkelerle cemiyet beyninde esaslı tesanüt geleneğinin oluşmasına ulama sağladığını söyledi.

Ahiliğin temelinde, el birliği, gerçek, ahlak, vefa ve yiğitlik olduğunu kaydeden Masatlı, bunların yemeden içmeden esnaflık ve ticaretin değil insanlığın dahi temeli olduğunu vurguladı.

Ahiliğin Anadolu’üstelik varlığını yüzyıllardır sürdüren ilmek, anahtar, ırk, hesap farkı gözetmeksizin herkese denk muameleyi öngören, doğru geleneklerden biri olduğunu tabir eden Masatlı, şunları kaydetti:

“Ahiliğin oluşturduğu bu köklü tesanüt geleneği, ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu ancak yapmasına balaban yardım sunarken, eren milletimizin devir süresince yüz yüze kaldığı bilcümle zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin da esas dayanaklarından birisini oluşturmuştur. Ahilik aynı çığır örgütü olmasının birlikte yardımsever olmayı, haksız kazançtan ırak durmayı, yoksula cemaat çıkmayı, başkasının hakkına ürkmek göstermeyi öğütlemesi bakımından dahi tıpkısı manevi incelik ocağıdır. Adamakıllı ahlakın sanatla bütünleştiği ahilik sadece Türk insanının değil, bütün acun toplumlarının yaşıt alması gereken ayrımsız hars ve anlayıştır. Tekmil esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, çoğalan kazançlar diliyorum.”

Konuşmaların peşi sıra vatandaşlara cömert pilavı izzetüikram edildi.

Vali Masatlı daha sonradan Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse ile gelişigüzel Kocacık Çarşı esnafını musahabe ederek, Ahilik Haftaları’nı kutladı.

Share: