Ankara Şehir Hastanesi Hikmet Otama ve Iyileştirme Hastanesi, “Mükemmellik Merkezi” olma önünde

Robotik Iyileştirme Merkezi ve tedavide geçer mevhum töz sistemleri ile bu alanda dünyada basit hastaneler süresince saha düzlük Ankara Şehir Hastanesi Fizik Otama ve Iyileştirme Hastanesi, nitelik, yetişek ve hizmet sunumunda tekmil akreditasyon belgelerini tamamlayarak, halen örnekleri KÖLE ve Japonya gibi bağlı sayıda ülkede mevcut “Mükemmellik Merkezi” olabilmek üzere önceki aşamaları başarıyla geçti.

Ankara Kent Hastanesi Fizik Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Prof. Dr. Cihan Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’da kurulan hastanenin, bodur zamanda Türkiye’nin ve dünyanın bu alanda serencam teknolojiyle bakım veren mahdut hastaneler içre saha aldığını söyledi.

Hastanede, özellikle kanı ve omurilik hasarı mevcut hastalara, tıpta bulunan olan akıbet teknolojinin kullanıldığı tedavi ve iyileştirme yöntemleriyle ve canlı sağlık zir yapısı, donanımı, bulunan hekim ve terapistlerle bakım verildiğini anlatan Yaşar, bunun birlikte kas ve sinir hastalığı olan çocukluk çağından itibaren mütenevvi emraz nedeniyle engeli bulunan kamu yaş guruplarına ayrıcalıklı hizmet sunulduğunu bildirdi.

Yaşar, antrparantez hikmet tedavi ve iyileştirme alanına giren iskelet sistemi ağrıları, romatolojik, ortopedik sorunlar kadar süreğen sorunları ortadan kaldırmaya yönelik dahi bakım verildiğini aktardı.

Tedavi ve rehabilitasyonda, hastanede kullandıkları bazen teknolojilerin dünyada basit merkezlerde bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Yaşar, şöyle konuştu:

“Başkaca bizdeki bazen teknolojiler, dünyada ayrımsız merkezde var, o birlikte Amerika Müttehit Devletleri’nde. Hastanemizdeki Robotik Rehabilitasyon Merkezi, şu an dünyadaki yeryüzü büyük bu alandaki kalıp. Mevhum kök sistemlerini, bizim büyüklüğünde kapsamlı kullanan dünyada hiçbir biçim namevcut. Yutma ve müracaat bozukluklarına, titreme veya nörolojik hasara vabeste el ve dal problemlerin tedavisinde bu coğrafyadaki yer ongun hastaneyiz.”

Hastanelerinin, Türkiye Keyif Hizmetleri Nitelik ve Denklik (TÜSKA) Enstitüsünden denklik belgesi aldığını tamlayan Yaşar, “Site Hastaneleri içinde ilk defa bu akreditasyon belgesi üzere bizim başvurumuz oldu. İlk seferde akreditasyon belgesini düz mecmu Türkiye’birlikte tek hastaneyiz. bununla birlikte, eğitim ile beraber hizmet ve nitelik standardında akreditasyona eş olan yegane site hastanesiyiz. Yaptığımız çalışmalarla, yavaş emekle neticesinde bakım ve kalite standardımızı geliştirerek, akreditasyon belgesini almaya doğruluk kazandık. Bu, makro benzeri başarıdır.” dedi.

Yaşar, TÜSKA’nın değerlendirmelerinin arsıulusal standartlar gözetilerek yapıldığının altını çizerek, bu belgenin alınmasının henüz balaban hedeflerin adına getirilebilmesi amacıyla araç olduğunu vurguladı.

Bu süreçte uluslararası kuruluşlardan eğitimle ilişkin türlü akreditasyonları üstelik aldıklarını anlatan Yaşar, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda, hele hikmet otama ve rehabilitasyon branşıyla ait kendisine terbiye akreditasyonun Avrupa Birliği’nce belirlenen standartları gereği, Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) kuruluşundan terbiye akreditasyonu aldık. Antrparantez, eklem hastalıkları özelinde da uluslararası akreditasyon almış bire bir merkeziz. Şimdi aldığımız akreditasyon belgesiyle bakım ve kalitede artık Türkiye ve Türkiye sınırlarını aşan bu coğrafyada ve uluslararası alanda önder kuruluşlardan biri olduk.”

“Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda ayrımsız ilk olacak”

Hedeflerinin her devir henüz kaliteli bakım ve eğitim olduğunu vurgulayan Yaşar, “Bundan ahir süreçte hedefimiz, yetkinlik merkezi başlamak. Bunun için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aldığımız bu denklik belgesiyle birlikte, mükemmellik merkezi olabilmek üzere geçmiş basamağı çıkmış olduk. Bunun için gururluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Başdoktor Prof. Dr. Yaşar, hastanenin yetkinlik merkezi olarak tanımlandığında, bunun Türkiye amacıyla sağlıkta mehabetli tıpkısı prestij kaynağı olacağına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası kapsamda, mükemmeliyet merkezinin rehabilitasyon branşıyla ait Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’birlikte üstelik bir iki kalıp tanımlanmış durumda. Türkiye’nin bulunduğu bu uzaklık coğrafyada her yetkinlik merkezi olan sayrılarevi tanımlanmamış. Yetkinlik Merkezi olmamız halinde, Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda bire bir evvel olacak.

Bundan sonradan bile Amerika’üstelik yahut Japonya’daki benzer merkezlerle yarışır düzeye geleceğiz. Şu anda bile hastanemizde zaten o standartlarda bakım ve eğitim bilimi veriyoruz. Bunu arsıulusal alanda kanıtlayıp, ülkemizde yapılan bu çalışmaları boşaltmak adına bu çokça balaban. Bu hamle üzere tam çalışmalarımızı hızlandırdık, başvurumuzu mail zamanda yapacağız.”

Hastanenin mükemmellik merkezi olmasıyla Türkiye’nin bu alanda dünyada daha ön plana çıkacağını belirten Yaşar, “Bu dahi dar dışındaki hastaların ülkemize başvurusunun elan üstelik artmasına hastalık olacaktır.” dedi.

TÜSKA Enstitüsünce sunulan denklik belgesi nedir?

Ankara Kent Hastanesi Koordinatör Sertabip Yardımcısı ve Kalite Direktörü Dr. Çımbar Denizli Akil Baliğ de akreditasyonun, bire bir keyif kuruluşunun verdiği hizmetin tanımlanan standartlara uygunluğunun herkesçe kabul gören ayrımsız çalım aracılığıyla bağımsız namına denetlenmesi anlamına geldiğini tabir ederek, Bu belgelendirme ile akredite olan keyif kuruluşunun ilişkin standartlara makul namına hizmet sunduğu ve hizmetin da nitelik güvencesi altında olduğu bilinir.” dedi.Share: