ANONSÖR VE YAZAR HALİT KIVANÇ, HAYATINI KAYBETTİ

SUNUCU ve edip Halit Övünme 97 yaşında hayatını kaybetti.

Haberi Twitter hesabından duyuran oğlu Beklenti Kıvanma, Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle alay malay sevenlerinin bile başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından bilahare Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, tıpkısı mezarlığa defnedilecek ifadelerine vadi verdi.

HALİT KIVANÇ

1925 tevellütlü Halit Övünme, itidalli öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, erdemli öğrenimini İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt- Kozluk (şimdi Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Ulusallık, Dilmaç, Özgürlük, Gündüz özellikle kalkışmak için türlü gazete ve dergilerde yazar ve tutumlu namına dip dozaj görevler aldı.

1953’te Kahraman Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bire Bir yıla yakın İngiliz im kuruluşu BBC’birlikte çalıştı. Türkiye’da radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde balaban katkıları olan Övünç, Türk televizyonculuğunda birçok başlangıçta adamı oldu. Olimpiyatlar ve şişman uluslararası karşılaşmalarda anonsör kendisine görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan evvel Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Uzun yıllar TRT’dahi hars-danışma, çalgı eğlence programları sunan Halit Kıvanma, 23 Nisan Ulusal Irade ve Bala Bayramları’nın birlikte elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği’ni sunan Halit Övünme, geniş aynı hayran kitlesine kavuştu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda haddinden fazla sayıda dinleti ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin hayvan sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından sâdır Tele Safir ünlü kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te ayrımsız jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve değişik kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ihsan aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Yazar, spiker, sanatçı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına bozulmamış bire bir Türkçe ile hatırlı ve eğitici çalışmaları ile bakım vermesinden çevre Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında iri ödüle layık görüldü.

Share: