Antalya’daki Beledi Yabancılar de Depremzedeler İçin Bir Tane Yürek Oldu

Antalya’dahi Muratpaşa Belediyesi’nin arkalama cem merkezleri, eş tıpkı dayanışmaya karı sahipliği yapıyor. Kentteki yerleşik eller bu merkezlerde depremzedelere yardım için gönüllü çalışıyor. 18 gündür rastgele sabahleyin merkeze gelip akşam geç saatlere kadar müteharrik Maria Tuncer, “İlk aktarılma merkeze müzaheret eşyası getirdim. Sonraları fahri kendisine çalışmalara katıldım” dedi.

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Antalya’dahi Muratpaşa Belediyesi, üç noktada yardım toplama merkezleri oluşturdu. Bu merkezlerde mevrut yardımlar yegâne yegâne elden geçirilip bire bir kısmı yer sarsıntısı bölgesine gönderilen TIR’lara yükleniyor sair kısmı ise Antalya’ya gelen 150 binin üstünde depremzedenin evgin ihtiyaçlarını durdurmak amacıyla açılan ‘ücretsiz mağazalara’ gönderiliyor.

Belediye personelinin yanı sıra yüzlerce gönüllü hem yardım toplama merkezlerinde hem de ücretsiz mağazalarda çalışıyor. Muratpaşa Atatürk Şehir Merkezi’ndeki müzaheret cem merkezinde ise kayıtlar, Antalya’üstelik işlek beledi ağyar marifetiyle tutuluyor.

O gönüllülerden biri Maria Tuncer. 19 yıldır Antalya’de yaşıyor. Depremin geçmiş günü müzaheret eşyası getirdiğini anlatan Tuncer, ondan bilahare gönüllü adına çalışmalara katıldığını söyledi. Tuncer, 18 gündür her sabahleyin merkeze geldiğini ve kapana kadar çalışmaya devam ettiğini belirtti. Tuncer, merkeze çok sayıda yabancının müzaheret eşyası getirdiği belirterek, Rusça ve İngilizce bilmeleri antrparantez Türkçe dahi konuşmaları zımnında merkezde karşılama ve pusat sübvansiyon görevini aldıklarını söyledi.

Natalia Ileri Uç Oyuncusu ise 18 yıldır Türkiye’üstelik yaşıyor. Türkiye’yi ve insanlarını haddinden fazla sevdiğini tamlayan Akıncı, “Ağlamaktansa buraya gelip muavenet etmek elan iyiydi. Haddinden Fazla geçmiş olsun canım Türkiye” diye niteleyerek konuştu. Diana Reji Kolcusu ise 28 yıldır Türkiye’dahi yaşadığını anlattı. Yaşananın çokça büyük bir öfke olduğunu belirten Reji Kolcusu, “Tığ Türkiye’yi haddinden fazla seviyoruz. Herhangi Bir devir buradayız” dedi.

Bir değişik gönüllü John Allan dahi 3 yıldır Antalya’ya yaşıyor. Yaşananlardan periferi çok üzgün olduğunu tamlayan Allan, Türkçe “Eski olsun Türkiye” dedi.

Share: