Arin Gölü serencam misafirlerini ağırlıyor

Arin Gölü son misafirlerini ağırlıyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında bulunan ve ‘kuş cenneti’ adına bilinen Arin Gölü serencam misafirlerini ağırlıyor.

Adilcevaz ilçesi sınırlarında kâin ve Van Gölü’nün şimal kıyısında düz düz bin 657 hektar alana sahip Arin Gölü, havaların soğumasıyla sakat cıvıltısını yavaş yavaş kaybediyor. İlkbahar ve yaz döneminde flamingolar özellikle doğmak amacıyla onlarca kuş türüne karı sahipliği eden Arin Gölü, havaların soğumasıyla misafirlerini tekerlek tekerlek uğurladı. Kar yağışı öncesi son misafirlerini ağırlayan Arin Gölü, kış mevsimi ise buz tutması zımnında yer köylerdeki çoluk çocuk amacıyla oyun sahası haline geliyor.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Üyesi Kükremek Polat, yaz dönemi Arin Gölü’nün misafirlerinin çokça olduğunu belirterek, “Arin Gölü ayrımsız kuş cennetidir. Edebiyat flamingolar ilkin gelmek üzere buraya onlarca kuş türü kafile tarafından geliyor. Havaların soğuduğu bu aylarda ise ahmak başta doğmak amacıyla biraz kuş türü burada kalıyor. Sülale ayında ise tamamen donan göl, bu nöbet gençler üzere canlılık ve oyun alanı oluyor” dedi.

Share: