(ARŞİV) ANKARA – Çarkıt başbakanlardan Ongun Yılmaz’ın vefatının ikinci yılı (1)

Türk siyasetinin eke aktörlerinden biri olan ve 3 ayrı ortak yönetim hükümetinde Başvekâlet görevini üstlenen, 30 Ilk Teşrin 2020’birlikte hayatını kaybeden Sevinçli Yılmaz, vefatının ikinci yılında anılıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, politik yaşamına 1980’li yıllarda başlayan, Fehamet Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Anavatan Partisi (ANAP) Umumi Başkanlığı ve üç misil Başvekâlet özne Mutlu Yılmayan, Türk siyasetinde yüce esame beyninde yerini aldı.

Ahmet Mutlu Yılmayan, 6 Son Teşrin 1947’da İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nde başlayan ortaöğretimini, İstanbul Eş Lisesi’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Panel Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun olan Yılmayan, 1972-1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde faziletli lisans çalışması yaptı.

Yılmaz, 1975-1983 yılları arasında kimya, dokuma ve eriştirme sektörlerindeki çeşitli özel şirketlerde yönetici namına fariza aldı.

Yılmayan, 1983’te kurulan Anavatan Partisi’nde müessis unsur ve genel başkan yardımcısı oldu. Tıpkı yıl kasım ayında yapılan umumi seçimde Rize’den milletvekili seçildi.

Birinci Turgut Özal hükümetinde Bilgilendirmeden Mesul Ihtişam Bakanlığına atanıp Hükümet Sözcülüğü yapan Yılmayan, 1986’da Hars ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye- Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını tay tay arabası Yılmaz, 29 Teşrinisani 1987 seçimlerinde baştan Rize Saylav seçildi.

İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atanan ve 1988 yılından sonra Avrupa El Erki Birliği Umumi Başkan Yardımcılığı eden Yılmaz, Akbulut Hükümeti’nde üstelik üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990’da incizap etti.

53. Hükümet’in Başbakanı namına fariza yaptı

Ongun Yılmaz, 15 Haziran 1991’üstelik yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçildi.

Kurduğu hükümet 5 Temmuz 1991’da TBMM Umumi Yerleşmiş’nda güvenoyu aldı. 20 Teşrinievvel 1991’da yapılan umumi seçimlerden sonra anne tehalüf partisi lideri namına çalışmalarını sürdürdü. 24 Açıklık 1995’te yapılan genel intihabat sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53. Hükümet’in Başbakanı namına fariza yaptı.

28 Gücük Ay sürecinde Mecliste ihtilaf milletvekilleri azınlıkta olmasına karşın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel marifetiyle hükümeti kurmakla görevlendirildi. Yılmayan’a yakın milletvekilleri, Demirel’in bozuk partisi DYP’den ricat ederek Demokrat Türkiye Partisi adı altında toplandı ve ANAP-DSP-DTP koalisyonunun oluşturduğu ANASOL-D hükümeti 1997 yılı Haziran ayında kuruldu. Yılmaz, 55. Hükümet’te Başbakanlığı üstlendi.

25 Teşrinisani 1998’dahi, Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin kendisi ve Izzet Bakanı Çağ Taner üzere verdiği istizah önergelerinin TBMM’üstelik akseptans edilmesinden bilahare incizap fail Yılmayan, 18 Nisan 1999’da yapılan genel seçimlerde partisinin balaban rey kaybına karşın DSP-MHP-ANAP koalisyonunda düzlük alarak Oran Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

Milli Düzenlilik Kurulunun 19 Küçük Ay 2001’deki toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit ortada “Esas fırlatma” tartışması yaşandı. Türkiye’yi iri ekonomik krize sürükleyen bu olayın yaşandığı dönemde Başvekil Yardımcısı olan Mesut Yılmayan, “Başbakan’a bu konuda bindi yöneltmek, siyasal bir sorumluluktur. Yapılan muamele ağız ağıza haksızdır.” sözleriyle Ecevit’in yanında düzlük aldı.

Yılmayan, 3 Teşrinisani 2002 seçimlerinde partisinin yüzdelik 5 fikir oranı ile barajın altında kalmasından bilahare görevinden çekilme etti. Rize’den milletvekili seçilecek düşünce oranına ulaşmasına karşın lideri olduğu ANAP yüzde10’luk barajın altında kaldığından mebus seçilemedi.

Eke Divan’da yargılanan önceki Başbakan oldu

Türkiye, 1997’da Türkbank’ın özelleştirilmesi süreciyle ilgili ortaya atık iddiaları tartışırken, o dönemin başbakanı Mesut Yılmaz’ın ihaleye fesat karıştırdığı iddiaları nedeniyle Makro Divan’a revan proses başladı. Mutlu Yılmayan ve Çağ Taner karşı 13 Orak Ayı 2004’te TBMM vasıtasıyla Türkbank ihalesi zımnında Yüce Meclis’a gönderme kararı alındı. Yılmayan ve çarkıt Azamet Bakanı Tarih Taner’in Şanlı Sedir’da yargılanmalarına 16 Şubat 2005’te başlandı. Sonunda ilk kez sakat bir Başbakan, Eke Sedir karşısına çıktı. 23 Haziran 2006’ya büyüklüğünde süren yargılama böylecene, heyet eski Başvekil Sevinçli Yılmayan ve bozuk Oran Bakanı Gündüz Taner hakkındaki suçu “görevi kötüye kullanma” yerine kabul etti ve Şartla Salıverilme Yasası göre kamu davasının değişmez hükme bağlanmasını erteledi.

Yılmaz, kararın peşi sıra, sevgili süresince siyasetle ilişkin mevrut talepleri askıya aldığını belirterek “Bugünden itibaren bu yönde temaslar yapacağım. Eğer Türkiye’ye tıpkısı şeyler verecek durumdaysam, şayet benim de katkıma ihtiyaç olacağı kanaatine varırsam, o devir siyasete dönerim.” diye siyasete dönüş sinyali verdi.

Bağımsız mebus seçildi

25 Mayıs 2007’bile Rize’den özgür milletvekilliği adaylığını açıklayan Sevinçli Yılmayan, 22 Temmuz 2007’üstelik yapılan umumi seçimlerde Rize’den hür olarak TBMM’ye girmeye doğruluk kazandı.

2009’da Anavatan Partisi ile Hak Yolu Partisi’nin birleşmeleri sonucu kurulan Demokrat Parti’ye 31 Teşrinievvel 2009’da güzeşte Yılmaz, 15 Ev 2011’birlikte Namık Kemal Zeybek’in umumi komutan seçilmesinin peşi sıra Demokrat Partiden 18 Karı’ta istifa etti.

Budapeşte’birlikte yumruklu saldırıya uğradı

Siyasi yaşamında Avrupa Birliği yanlısı politikalar örümcek, Avrupa Birliği ile ilişkilerin tamam üyelik hedefi korunarak geliştirilmesinin önemini sık sık dile getiren Ongun Yılmaz, 1996’da ANAP Genel Başkanlığı döneminde, ziyarette bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’da yumruklu saldırıya uğradı ve burnu kırıldı.

“Devleti mafyadan temizleyeceğim” diyen önce Başvekil olduğunu tabir fail Yılmaz, saldırıyı, “Bu maslahat benim meselem değil. Sizin meseleniz. Eğer ego bu meselenin konusunda gittim diye burnuma edisyon yemişsem, bu ağırlık bana değil sizedir.” sözleriyle değerlendirdi.

8 yıllık selis zorunlu eğitimin Türkiye’nin arz koskocaman ruzname maddesini oluşturduğu 1997 yılında, akıcı eğitimi uygulayacağı sözünü veren Sevinçli Yılmaz’ın başbakanlığında kurulan hükümetin protokolünde, “Sekiz yıllık zorunlu ve akıcı ana eğitim bilimi uygulamaya konulacaktır.” hükmü saha aldı.

Susurluk raporu hazırlattı

3 Teşrinisani 1996’daki Susurluk kazasının peşi sıra ortaya atık iddialar ve bağlantılar, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, güven ve adli makamlar ile sivil toplum kuruluşları ortada değişik boyutlarıyla araştırı konusu yapıldı.

Mutlu Yılmaz’ın Başbakan olmasından sonradan Susurluk angajmanlı olayların araştırılması amacıyla tamam yetkili kendisine görevlendirdiği Başvekillik Teftiş Kurulu Başkan Vekili Hümayun Savaş, raporunu tamamlayarak Başbakanlığa sundu.

Raporun benzeri kısmı bizzat Sevinçli Yılmaz tarafından kamuoyuna açıklandı. Yılmaz, hazırlattığı bu ifade dolayısıyla sonraki yıllarda görülen kâh davalarda şahit oldu, raporun sav dosyalarına kanıt yerine girmesi istendi.

28 Şubat dönemine ilgilendiren 103 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak” suçundan yargılandığı davada, “REFAHYOL Hükümeti”nden sonradan kurulan 55. Hükümet’in Başbakanı olmasından etraf şahit namına dinlenen Ongun Yılmayan, “Sevgili, bana bakarak bozulmuş benzeri davadır.” dedi.

Evlat acısı yaşamıştı

Berna Yılmaz’la evli olan ve iki çocuğu mevcut Ongun Yılmayan, 16 Boşluk 2017’bile iri oğlu Mehmet Ağır Yılmaz’ı kaybetti. Beykoz’daki evinde ölü bulunan 38 yaşındaki Ağır Yılmayan’ın silahla intihar ettiği belirlendi.

Koyu bire bir Galatasaray taraftarı ve kongre üyesi birlikte olan Sevinçli Yılmayan, hareketli siyasette bulunduğu dönemde çocuklarıyla sık sık soluk-kırmızılı takımın maçlarını izleme etti.

Mutlu Yılmayan, 30 Teşrinievvel 2020’dahi tedavi gördüğü Şişli’deki Florence Nightingale Hastanesi’nde 73 yaşında birey veda etti. Yılmayan, Kanlıca’daki familya kabristanında oğlu Mehmet Ağır Yılmaz’ın yanına defnedildi.

Share: