Bakan Soylu, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına yönelik faaliyetler başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’üstelik maden satıcılarına müteveccih “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Inanma Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile kısaca 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile birlikte sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Uyuşturucu Kat Başkanlığı ve İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde mecmu 153 şüphelisi mevcut tıpkısı dosyanın söz konusu olduğunu rapor eden Soylu, şöyle konuştu:

“Benzeri bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle gelişigüzel gözaltına alındı. Bugün hep 87 kaknem yani bunlar hele metal satıcıları, temin edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu ana kadar 75’i gözaltına makbuz. senkronik bire bir şekilde şu anda Mersin’dahi de tıpkısı ölçekte kestirmece 111 şüphelinin, gine ince zamandır bitmeme eden tıpkısı dosyada, şu anne büyüklüğünde 60 murakabe bile ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’birlikte senkronik aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaşım konusunda hele eğitim tedrisat dönemi açılmadan önce kül illerimizde güç ayrımsız baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şunu ifade etmem gerekir. Bu, icap sınırlarımızda olsun, lüzum sınırlarımızın içerisinde olsun, tüm güvenlik güçlerimiz esrar ile mücadeleyi hakikaten dünyanın de takdir ettiği bire bir şekilde hesabına getirmektedir. Burada kamuoyuna şurası söylemek isterim. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i günindi illerinde yakalanırdı. Meğerse akıbet yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’üstelik yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren mızrap yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın metal rotasının alelhusus “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken yapılanma ettiğini dile getiren Aristokrat, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gene Nevşehir’dahi yaptığımız operasyonda üstelik tekrar Mersin’dahi yaptığımız operasyonda üstelik operasyonun arz muhteşem ayaklarından bir tanesi birlikte metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ yerine nitelenen metamfetamine yönelik aynı operasyondur. Bu bile Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani alelhusus İran sınırlarından girmektedir. Onun üzere orada da bati benzeri tedbir alınmıştır. Sabık yıl yaklaşık 2,5 ton civarında ayrımsız metamfetamin yakalandı. Toplanmış bu yılsa bunun yaklaşık şu anda 3 katından dahası düçar durumdadır. Yani kayran baskılamamız, bir zamanda farkındalık üretmemiz, tıpkı zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin konusunda birlikte sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz aynı mızrap türünü engellersiniz, o eksantrik tıpkı alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu sürekli adına izlem fail, bu rotaları daim olarak strateji eden, hangi ülkeden hangi eroin türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izlem eden bir yöntemi hareketli bire bir şekilde Türkiye izlem etmektedir ve sonuç üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, maden arzını ve uyuşturucu satışını, uyuşturucu naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve nazik başarılara imza atan icap güven teşkilatımızı, icap bitirmiş teşkilatımızı kutlama ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: