Nazır Soylu, Nevşehir ve Mersin’de uyuşturucu satıcılarına müteveccih faaliyetler başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucudan doğrudan ölüm sayısını sıfıra indirene kadar mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Güvenlik Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır mızrap satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların bire bir şekilde devam ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz çarpış girişimi olduğu zaman Türkiye’deki bütün hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

“Lazım adliyeler, lüzum düzenlilik güçlerimiz, iş birliği ve el birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza sirayet etmemesi için nazik ayrımsız ceht sarfiyat etmektedirler. Türkiye’üstelik, alelhusus dünyada da bu kimyasal, yani sentetik uyuşturucular sebebiyle maalesef 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani niye sentetik uyuşturucular cihetiyle arttı? Çünkü karışımlarını ölümsek tıpkı şekilde yapıyorlardı. Toplam 2016 yılında uyuşturucudan doğrudan ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına bakarak 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin bütün ait bakanlıklarının, asayiş güçlerimizin ve buna iyileştirme anlayışını bile koymak geçişsiz, yapılan mücadeleyle biz 2021 yılında doğrudan uyuşturucudan ahiret yolculuğu sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden haddinden fazla elan mücadelesini bol aynı noktaya taşıdı. Aracısız metal ahiret yolculuğu rakamlarını dahi özge ülkelerle kıyaslanamayacak derecede korkulu tıpkısı şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi bilcümle beraber sürdürebilme konusundaki gayretimizi devam ettireceğiz. Tığ bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde bizim mücadelemiz devam edecek.”

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede birçok kadem attıklarını, yakalanan eroin satıcısının ailesine büyüklüğünde araştırı yaptıklarını ve satılan noktaya büyüklüğünde araştırmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

“Sunma ferah narkotik polisi asıl” projesinin balaban olduğunu anlatan Aristokrat, metal kullananların balaban bölümünün temel ve babasıyla birlikte yaşadığını ifade etti.

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem dahi mızrap kullanımlarıyla ilgili yeryüzü başta belirleme edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine üstelik arkalama ika bilinciyle ve onu uyuşturucudan bile koparabilme anlayışıyla birçok proje bugün sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya bitmeme edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Daim meselenin üstünde olmaya özen göstersinler. Biz ululuk olarak değme ailenin beraberinde olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere eş olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana büyüklüğünde bitmeme ettirmemiz geçişsiz geldiğinin bilinci içerisinde adım atıyoruz. Girişim atmaya dahi bitmeme edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Güven Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 aylık süreçte 66 dalavereli için adli muamelat yürütüldüğü, 1049 gram esrar, 940 gram sentetik metal ve 45 gram beyaz ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, eş zamanlı operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram sentetik mızrap, 2 alıngan sağlama, 8 esas esrar otu, 4 maden hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilişik fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 narkotik köpeğinin yanında 69 ekip otosuyla 401 personelin katıldığı tabir edilen açıklamada, 1 helikopter ile dahi albeni desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: