Başkan Pekmezci: “105 yıl eski ruh ve heyecanla rüşvet ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır”

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, “Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 sene önceki can kuşu ve heyecanla rüşvet ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır.” dedi.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümünde benzeri endişe yayımlayan Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, şu ifadelere yer verdi:

“Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun dört bir beraberinde olduğu kabilinden, bundan kamu 105 yıl geçmiş Bayburt’umuzda bile tebellür etmiştir. Vatanını yemeden içmeden imanına ve güçlükle sevgisine istinaden koruyucu, avrat, eş, genç, buğulanmış demeden mevzilerde cümle varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu uğur için kanlarını döken kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ilk Teşrin 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Gücük Ay 1918’e büyüklüğünde sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında yekpare yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Gücük Ay 1918’de Bayburt’umuzu bile aydınlatmış, Allah’ın izniyle eren ecdadımız ve alp ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere akıbet vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl esbak can kuşu ve heyecanla rüşvet ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin hastalık Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Fevk Kırzı Köyü’ndeki iffet abidesi kadınlarımızı onlara iyicene anlatmalıyız.

Bu vesileyle bilcümle hemşehrilerimizin 21 Şubat Kurtuluş gününü tebrik kartı ediyor, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bu mutlu mücadelenin tanınmayan kahramanları görünmek için aziz vatanımız amacıyla seve seve can veren tekmil şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi günü meydana mevrut yer sarsıntısı felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini rica ediyorum.” – BAYBURT

Share: