BM, Myanmar’daki cunta rejimini mali yerine izole etme çağrısında bulundu

Mürekkep Uluslar (BM), Gücük Ay 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da, yoksullukta iki kat artma ve afiyet sisteminin yıkılma yaşadığını belirterek, askeri rejimle kazançlı angajmanı “eşgüdümlü üslupla” tenzil çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Erdemli Komiseri Vekili Nada al-Nashif, yaptığı konuşmada, Myanmar’daki askeri cuntanın kazançlı çıkarlarını ve hele birlikte gelirlerine ve dövize erişimini kısıtlamanın rejimin herif hakları ihlallerini önlemenin asıl unsurları olduğunu kaydetti.

Gücük Ay 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da yoksullukta iki intaç artma ve keyif sisteminin yıkılma yaşadığını nâkil Nashif, BM ekibince hazırlanan raporda, okul çağındaki tamam çocukların yarısından fazlasının iki sene boyunca eğitime erişmediğinin gözlemlendiğini söyledi.

Ülkenin döviz gelirinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Myanma Oil and Gas Enterprise karışma görünmek üzere dövize sonsuz erişimini kolaylaştıran ciddi kuruluşlara alın önlemler alınması çağrısında bulunan Nashif, ordunun devlete ilişik bankaların denizaşırı hesaplarında tutulan dövizlere boş erişimi dahi olduğuna işaret etti.

Myanmar’daki askeri rejimle soylu erki angajmanı “eşgüdümlü üslupla” azaltma çağrısında mevcut Nashif, BM unsur ülkelerine katma yaptırımlar uygulamasını tavsiye mektubu etti.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının arkası sıra 1 Şubat 2021’üstelik yönetime umum koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii özellikle tevessül etmek amacıyla, mütehammil çokça izinli ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış, bire bir yıllığına yabansı hal zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve başkaldıran gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde dirilik hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kestirmece 13 bin sevimli gözaltına alınırken 10 binin üzerinde birey halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok emanet hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde gönül de gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasal mahkum üzerine idam cezası kararı verdi.

Share: