Bilecik’te 18 Mart Yâd ve Kutlama programları düzenlendi

18 Mart Şehitleri Ihtifal Haset ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü zımnında Bilecik’te ihtifal ve tebrik programları düzenlendi.

Ilbay Dr. Eksiksizlik Kızılkaya’nın Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan programa Bilecik Uray Komutan V. Melek Cıda Subaşı, martir yakınları, gaziler ve kurum amirleri katıldı. Vali Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Şehremaneti Başkanvekili Ferişte Mızrak Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Daha sonradan tırsmak duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen programın arkası sıra Bilecik Şehitliği’nde martir mezarlarına Vali Kızılkaya ve Bilecik Belediye Başbuğ V. Melek Cıda Subaşı eliyle çiçek sunuldu. Burada gerçekleştirilen anma programında Vali Kızılkaya, Şehitlik Defteri’ni imzaladı. Martir kabirleri başında dua okunarak Allah’tan rahmet dilendi.

“Azim ve kararlılığımızı sunma ateş parçası ve gür ses ile kamu dünyaya haykırmaktayız”

Vali Kızılkaya, Martir Defteri’ne yazdığı notta şu ifadelere düzlük verdi;

” Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı, Kurtuluş Savaş’ımızın savaşım ruhunun meşalesinin yakıldığı, tarihte eşine az rastlanır bire bir yiğitlik destanının yazıldığı Çanakkale Zaferi yekpare mazlum milletlere üstelik rüya ışığı olmuştur. Bugün bile 108 yıl önce olduğu gibi vatanımıza, geleceğimize ve bağımsızlığımıza eş hayat azim ve kararlılığımızı en diri ve ongun ses ile yekpare dünyaya haykırmaktayız. Bu his ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108. sene dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları koyulmak amacıyla cümle şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi hatırları uğrunda tazimle eğiliyorum. Ruhları handan olsun.”

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Ihtifal Günü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü’nün düzenlediği programla Şeyh Edebali Kültür ve Kurultay Merkezi’nde bitmeme etti. – BİLECİK

Share: