Türkiye’de bugün bildirme muhtel hamsi Rize’de satılıyor

Türkiye’nin en bozuk hamsisi Rize’de satılıyor

Rize’nin Fındıklı ilçesinde hamsinin kilo fiyatı 10 TL’ye düştü, vatandaş balıkçılara akın etti

RİZE Rize’nin Fındıklı ilçesinde hamsinin kilo fiyatı 10 TL’ye düştü.

Hamsi Rizeli balıkçıların olduğu büyüklüğünde vatandaşların üstelik yüzünü güldürmeye başladı. Sezona sivri balığının bolluğu ile fazlalaşan başlayan Karadenizli balıkçıların ağları şimdi ise hamsilerle doldu taştı. Geçtiğimiz günlerde 20 TL’ye kadar düşen hamsinin kilogram fiyatı zaman itibariyle Rize’nin Fındıklı ilçesinde 10 TL’ye büyüklüğünde düştü.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde balıkçılık eden Melik Çınar, “Cemi vatandaşlar hamsiye doyacak” diyerek hamsinin kilo fiyatını 10 TL kendisine açıkladı. Çınar “Evcil hamsi zaman Hopa’dan çıktı. Ardeşen, Muamele, Rize Dalan, Çayeli, her yerde hamsi 20 TL’den, 15 TL’den satılırken tığ zaman vatandaşlara zararına 10 TL’den hamsi satıyoruz. Tek kar almadan satıyoruz. Elden yurttaş yesin diye fiyatını 10 TL’ye düşürdük. Tazedir, sabah 4.30 da çıktı denizden. Saat 6.30-7.00 kabil halden 50 kasa aldık ve deminden tezgaha indi. 1 saat içerisinde 20 kasa hamsiyi tükettik. Umuyoruz ki akşam olmadan tamamı bitecek. Fiyatı çokça şizoit. Alanlar 3’er, 5’er kilo alıyor. Ferda hangi olacağı anlaşılan değil zira fiyatlar çokça değişiyor. Mazi 20 TL’ye, 15 TL’ye sattığımız hamsiyi bugün 10 TL’ye satıyoruz. Bundan daha deneyli hamsiler geliyor, Marmara hamsisi. Onun kilogram fiyatı 70 TL, 80 TL. Bundan henüz kart Karadeniz hamsisi oluyor, onlar 25 TL, 30 TL’ye satılıyor. Bilfarz zaman kim hamsinin etraf değeri 15 TL-20 TL amma biz halkımız yesin diye niteleyerek 10 TL’ye indirdik” dedi.

Ayhan Özşahin isimli vatandaş ise kilogram fiyatındaki değişkenliğin şaşırtıcı olduğunun altını çizerek “Cemaziyelevvel kilosu 25 TL, 30 TL iken bugün 10 TL’ye düşmesi mucize. Benzeri bahir, tıpkısı balıkçılar, bedel dengesizliği var amma bu dağ aynı madde değil. Yurttaş daha çok balık üstüne bildirme akıllıca yerlere gitmeye çalışıyor. Balık protein üstüne birlikte muktezi olan bir özdek. Vallahi makul bence, herkes bu fiyatlardan faydalanmalı” şeklinde konuştu.

Share: