Bu çiçeği koparmanın cezası 244 bin 315 TL

Bu çiçeği koparmanın cezası 244 bin 315 TL

Baharın müjdecisi kardelenler erken çiçek açtı

Spil Dağı Milli Parkında çiçek açan kardelenler ışık tutkunlarını dahi mest etti

MANİSA Manisa ve İzmir ortada ayrımlı vejetasyon ve faunasıyla adeta cenneti mail Spil Dağı Milli Parkı’nda alelumum gücük ay ayının sonunda, mart ayının başında açan kardelen çiçekleri, bu sene hava sıcaklıklarının sezon normallerinin üstünde seyretmesi ve geçmiş cemrenin havaya düşmesinin ardından erken açtı. Kardelenleri koparmanın cezasının ise bu sene 244 bin 315 TL’ye çıktığı öğrenildi.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 1517 rakımlı, 120 çeşidin üzerinde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Milli Parkı’nda havaların biraz yumuşaması ve evvel cemrenin düşmesiyle birlikte baharın müjdeleyicisi olan kardelenler, erimeye başlayan karların arasından çiçek açtı. Çokça sayıda endemik nebat türüne sülale sahipliği işleyen Spil Dağı Milli Parkı’nda açan kardelenleri koparmanın cezası ise 109 bin 593 liradan 244 bin 315 TL’ye çıktığı öğrenildi. Spil Dağı Milli Parkı’nda açan kardelenler, doğa ve foto severler amacıyla adeta görsel ziyafet oluşturdu.

Fotoğraflar tutkunları akın etti

Kardelenlerin fotoğraflarını çekmeye gelen foto severlerden Nursel Türkyılmaz, “İlk sefer Spil’birlikte kardelen görüyorum. Çok güzeller. Onları görüntülemek üzere çıktım, çok fena hâlde görüntüler yakalıyorum. Baharın müjdecisi ve karların ortamında haddinden fazla iyicene duruyorlar.” dedi. Foto çekmeye gelen darülfünun öğrencisi Elif Özdemir ise, “Burada öğrenciyim. İlk sefer Spil’e çıkıp kardelenleri böyle karla birlikte koparmak oylumlu ayrımsız his. Herkesi buraya gelip bu güzellikleri görmelerini istiyorum. bununla birlikte baharın geldiğini hissediyoruz. Gündüz pırıl pırıl, orman bile çok fena hâlde.” diyerek konuştu. Tıpkısı değişik ışık tutkunu Mustafa Safa Soğukpınar ise şunları söyledi: “Spil’e kardelenleri çekmeye geldim. Berenarı şaşırdım haddizatında Spil’bile böyle güzel kardelenleri görmeyi beklemiyordum. Baharın müjdecisi artık soğuklar adım adım tecezzi etmeye başladı. Hareket bölgesinde birlikte insanlarımız, vatandaşlarımız amacıyla ayrımsız nebzede olsa baharın müjdecisi olduğunu düşünüyorum.”

Koparmanın cezası 244 bin 315 TL

Tabiat Dulda ve Milli Parklar yetkilileri, kardelenlere beis verildiğinin tayin edilmesi halinde idari nakdî ceza uyguluyor. Dirim Bilimsel çeşitliliği iptal edenlere Belde Kanunu’na göre 2021 yılında 80 bin 460 lira makbul yönetimsel para cezası, 2022 yılında 109 bin 593 liraya ve bu yıl ise 244 bin 315 TL’ye yükseltildiği öğrenildi. Milli Park zarfında bu çiçeğin koparılmasının cezasının ise bulunan cezanın iki allahsız adına uygulanacağı bildirildi.

Share: