Baharın müjdecisi er çiçek açtı! Kardelenleri koparmanın cezası 244 bin 315 TL’ye yükseltildi

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 1517 rakımlı, 120 çeşidin üzerinde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Milli Parkı’nda havaların biraz yumuşaması ve geçmiş cemrenin düşmesiyle alay malay baharın müjdeleyicisi olan kardelenler, erimeye başlayan karların arasından çiçek açtı. Haddinden Fazla sayıda endemik nebat türüne karı sahipliği işleyen Spil Dağı Milli Parkı’nda açan kardelenleri koparmanın cezası ise 109 bin 593 liradan 244 bin 315 TL’ye çıktığı öğrenildi. Spil Dağı Milli Parkı’nda açan kardelenler, huy ve ışık severler üzere adeta görsel ziyafet oluşturdu.

“BAHARIN GELDİĞİNİ HİSSEDİYORUZ”

Işık çekmeye gelen darülfünun öğrencisi Elif Özdemir ise, “Burada öğrenciyim. İlk kere Spil’e çıkıp kardelenleri hakeza karla gelişigüzel görmek koca tıpkısı önsezi. Herkesi buraya gelip bu güzellikleri görmelerini istiyorum. amma velakin baharın geldiğini hissediyoruz. Çağ tertemiz, orman de haddinden fazla güzelce.” diye konuştu. Ayrımsız özge fotoğraf tutkunu Mustafa Safa Soğukpınar ise şunları söyledi: “Spil’e kardelenleri çekmeye geldim. Berenarı şaşırdım gerçekte Spil’de böyle pir kardelenleri görmeyi beklemiyordum. Baharın müjdecisi çıktı soğuklar adım adım ayrılma etmeye başladı. Deprem bölgesinde birlikte insanlarımız, vatandaşlarımız amacıyla tıpkı nebzede olsa baharın müjdecisi olduğunu düşünüyorum.”

KOPARMANIN CEZASI 244 BİN 315 TL

Doğa Esirgeme ve Milli Parklar yetkilileri, kardelenlere engel verildiğinin belirleme edilmesi halinde yönetsel para cezası uyguluyor. Dirim Bilimsel çeşitliliği fesih edenlere Yer Kanunu’na göre 2021 yılında 80 bin 460 lira uygulanan idari nakdî ceza, 2022 yılında 109 bin 593 liraya ve bu yıl ise 244 bin 315 TL’ye yükseltildiği öğrenildi. Milli Otopark zarfında bu çiçeğin koparılmasının cezasının ise mevcut cezanın iki cellat adına uygulanacağı bildirildi.

Share: