CHP, toplumsal iletişim araçları düzenlemesinin 29. maddesinin fek edilmesi için Temel Mahkemesi’ne başvurdu

Kamuoyunda sosyal iletişim araçları düzenlemesi namına aşina Dezenformasyonla Savaş Yasası Resmi Gazete’da yayımlanarak yürürlüğe girdi. CHP ise toplumsal iletişim araçları düzenlemesinin 29. maddesinin yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

KILIÇDAROĞLU GRUP TOPLANTISINDA DUYURDU

Bugün TBMM’birlikte partisinin takim toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu yasanın 29. maddesine aksülamel gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye tıpkı taraftan bu garip acıları yaşarken tıpkı dahi sansür yasası geçirdiler. Gazeteci özgürcesine eleştirecektir. Hatamızı, eksiğimizi görelim. Araştırarak, soruşturarak yazması geçişsiz. Sıkı Denetim yasası AK Öğür ve MHP’li vekillerin oylarıyla akseptans edildi.

“ŞU DÜZENE BAKAR MISINIZ?”

29’uncu madde için yürütmeyi tevkif talebiyle Esas Mahkemesi’ne, sonra de tümünün halel amacıyla Esas Mahkemesi’ne gideceğiz. AYM Başkanı doğrudan Saray’daki zata göre güçler ayrılığını anlatıyor. AYM’nin süreci dinlemesi için çağırma ettiği Alican Uludağ, pergoleci Fahrettin telefon ediyor ‘içeri almayın’ diye niteleyerek. Şu düzene bakar mısınız?” ifadelerini kullandı.

HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜYOR

Söz konusu 29. maddede; “Kâmilen ahali ortada endişe, tevakki etmek veya ürkü yaratma saikiyle ülkenin bağırsak ve aut güvenliği, kamu düzeni ve umumi sağlığı ile ait gerçeğe aykırı benzeri bilgiyi, kamu barışını bozmaya yarar şekilde açık bihaber kimesne, aynı yıldan üç yıla kadar cezaevi cezasıyla cezalandırılır. (2) Failin, suçu temel kimliğini alalamak suretiyle veya tıpkısı örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya bakarak sunulan ukubet nısıf oranında artırılır.” deniliyor.

Share: