Dinç Hanek: 8. Güncel Nutuk Proje Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Canlı Tekellüm: 8. Edimsel Konuşma Proje Yarışması’ndaki eserleri beğendiğini, kalburüstü bulduğunu ve temas sene elan ongun eserler beklediklerini belirtti.

Ekin ve Turizm Bakanlığı Adamakıllı Sanatlar Umumi Müdürlüğünce planlı yarışmada dereceye giren eserler, Başşehir Kültür Yolu Festivali kapsamında CSO Ada Ankara’üstelik sergilendi.

Icra Vekili Ersoy, sergideki eserleri inceledi ve ödüle layık görülen sanatçılardan eserlerine ilgilendiren vukuf aldı.

Sergi açılışında konuşan Ersoy, Nezaret olarak bu yıl Zihayat Nutuk: Aktüel Konuşma Proje Yarışması’nın 8’incisini düzenlediklerini belirterek “Amacımız, edimsel musahabe konusunda gençlerin sanata olan ilgisini, motivasyonlarını artırarak sanat üretimlerini tutuşturmak. Eserleri beğendim, başarılılar ve değme sene henüz iyi asar bekliyoruz.” diye konuştu.

Ekin Yolu Festivallerinin şişman tıpkı heyecanla başladığını, bu sene 5 ilde bu festivali düzenlediklerini tamlayan Ersoy, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Ankara’daki festivali haftaya Diyarbakır Sur Ekin Yolu Festivali ile bitmeme ettireceklerini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Festivale değme yıl daha aşkın sanatçımız katılıyor. Toplamda 5 festivalimizde yaklaşık 3 bin etkinlik var, 15 binden çok sanatçı katıldı. Bu da bizi çok bahtiyar ediyor. Önümüzdeki seneden itibaren mülk sayısını 10’a çıkarıyoruz. Nisan ayında Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile İzmir Tekel Fabrikasının yenileme bittikten bilahare İzmir Efes Kültür Yolu Festivali olacak. Önümüzdeki sene ilkgüz ayında Gaziantep’i birlikte katacağız. Festivallerin yapıldığı büyükşehir sayısını 10’a çıkaracağız. Yıllar ortamında festival yapılan site sayısını artırarak Anadolu’daki hep büyükşehirlerimize bu festivalleri yaygınlaştıracağız. Bizi esas sevindiren seçme yıl elan aşkın ekin ve nutuk köy muhtarı kurumunun bu festivallere gelmek istemesi. Elhak katılan sanatkâr sayısı bunu bize gösteriyor. Şehirlerin tanınmasını, bilinmesini hem ülkemizde hem dahi güçlükle dışında tasarruf etmek istiyoruz. Yurt dışından çokça sayıda sanatçı de katılmaya başladı.”

Bu sene yurt dışından haddinden fazla sayıda editör ve matbuat mensubunun bile festivale katılmak istediğini anlatım fail Ersoy, amacına makul tıpkı şekilde Firez Yolu Festivallerinin Anadolu’ya yayıldığını söyledi.

Sergi 23 Ekim’e büyüklüğünde görüşme edilebilecek

Bakan Ersoy, katıldığı sergi açılışında, Tendürüst Konferans: 8’nci Edimsel Laf Proje Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödüllerini sunma etti.

Pir Sanatlar Umumi Müdürlüğünce Türkiye’birlikte aktüel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç yetenekleri keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak üzere planlı ve bu sene Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla “Seçkin Madde Yerel Durumunda” temasıyla gerçekleştirilen konkur sonucunda seçilen 30 eserden oluşan işporta, 23 Ekim’e kadar görüşme edilebilecek.

Ödüle layık görülenler

Zinde Nutuk: 8’nci Güncel Hanek Proje Yarışması’nda Başarı Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Fen Can müstahak görüldü.

Mansiyon Ödülü’nü üstelik Özgün Atmaca, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Esame Ziya Tekaüt, Zehra Seda Boztunalı aldı.

Eserleri sergilemeye değer mevcut sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Idrak Etmek, Özlenti Delice, Baran Kevser Barutçu, Elif Beyaz Zehir, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceylan Solmaz, Misyon Cebbar, Bayram Ayı Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Kul, Melike Çalak, Koca Yılmayan ve Ecem Hikâye Kırıcı oldu.

Başarı Ödülü’ne layık görülenlere 18 biner lira, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenler 9 biner liralık ve eserleri sergilemeye layık görülenlere dahi 2 biner lira kalkışmak amacıyla toplamda 175 bin teklik dünyalık ödülü verilecek.

Serginin açılışında Nazır Ersoy’a, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Sunturlu Sanatlar Umumi Müdürü Ömer Faruk Belviranlı haremlik etti.

Share: