Diyarbakır olgun: DİYARBAKIR – Icra Vekili Ersoy, Talih Ekin Yolu Festivali’nde halay çekti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur Hars Yolu Festivali’nde, “Doğu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e imdi, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve değme sene bu sayıyı artırarak, bütün illere ulaşmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak.” dedi.

Türkiye Ekin Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’birlikte planlı Sur Hars Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Yüce İhsan Akarsu, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, YANLIŞSIZ Öğür Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, SELIM Fırka MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve AK Öğür İl Başkanı Muhammet Kutsi Aydın ile “Amida Kurgan ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Siyah Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü yoluyla açılan “11. Fotoğraf Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonradan, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Kültür Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Nezaret yerine bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati sene ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Ekin Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Ekin Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Çalgı Festivali izledi. 1 Ekim’da Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Hars yolu festivalleri başladı. Demin Maşrık’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Uğur Hars Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını da bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e bundan sonra, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve her sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere ulaşmış olacağız. Ati sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu anne büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati sene april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’da Efes Kültür Yolu Festivali’nin de nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i bile eklediklerini ifade etti.

Firez ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu bile Firez Yolu Festivali olarak himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Kültür Yolu Festivali namına eylül ayında onu bile katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, başkası Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri duyurmak. Sonrasında nazik şehirlerimize, adım adım birlikte Anadolu’ya ulaştırmak.”

Bu festivallerin yer heyecanlı bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çok iyicene fotoğraflar üretilip, bunların sosyal medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Yabansı bir coğrafya”

Festivale katılan fotoğraf muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşin Aral bile uygarlığın, “artımlı hilal” diye niteleyerek tanımlanan, bilcümle insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde dahi bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura doğruluk etmediği günleri yaşadı. Ama demincek görüyorum kim; Diyarbakır adalet ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu düş yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan hep

Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret eden Aral, fotoğrafın dünyada sunu haddinden fazla konuşulan araç haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 milyar insanın enformasyon diline dönüştü. ve konuşacak bahis haddinden fazla Diyarbakır’a ilgili. Suriçi’nde yıllar önceki ilk kez açıktan fon çekmiştim, yabansı ayrımsız coğrafya. Imdi yıpranmamış gün geliyor yabanlık amacıyla, Diyarbakır da bunların başlangıcı. Eksantrik illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu münasebet Diyarbakır’birlikte yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız haddinden fazla amma çok deneyimli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu soy etkinleri artıralım. Bu tıpkı çıban. Bire Bir şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında başka kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında haddinden fazla daha bol evet.”

Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler elan sonra Inatçı Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Keçi Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Şans Ruz Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişik çekilen fotoğrafların vadi aldığı sergiyi üstelik gezdi, çalışmalarla ait hikmet aldı.

Share: