ECB Başkanı Lagarde : “Efdal pahalılık, harcamalara ve üretime uymazlık veriyor”

Avrupa Eşkal Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi’ndeki kazançlı faaliyetlerin muhtemelen elan bile yavaşlayacağını belirterek, “Faziletli pahalılık, insanların doğruluk gelirlerini azaltarak ve şirketlerin maliyetlerini artırarak, harcamaları ve üretimi azaltmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Lagarde, ECB Idare Konseyi Toplantısı’nın tarihi faiz artırımı kararının ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

ECB Idare Konseyi’nin zaman bankanın üç anne siyasa faizini 75 baz puan artırdığını hatırlatan Lagarde, bunun peş peşe üçüncü nazik politika nema artışı olduğunu söyledi.

Lagarde, ECB’nin nema artırım döngüsünün sona ermediğini, ölçülü vadeli şişkinlik hedefine duyulmak üzere ürem oranlarını elan birlikte artacağına belen etti.

“Enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefimize vaktiyle köylü dönmesini nail olmak amacıyla repo oranlarını elan de artırmayı umuyoruz.” diyen Lagarde, gelecekteki nema oranı kararlarının verilere kapalı olmaya devam edeceğini ve derinti bazlı bir yaklaşım izleyeceklerini aktardı.

Lagarde, enflasyonun hala çokça yüksek ve etraflı aynı müddet ECB’nin hedefinin üstünde kalacağını vurgularken efdal enflasyonun ana kaynaklarının erke ve azık fiyatları, sunma darboğazları ve Kovid-19 sonrası talepteki toparlanma olduğunu belirtti.

Avro bölgesindeki kazançlı faaliyetlerin yılın üçüncü çeyreğinde yavaşladığını ve son çeyrekte ve gelecek yılın başında elan fazla zayıflamasını beklediklerini belirten Lagarde, “Yüksek pahalılık, insanların gerçeklik gelirlerini azaltarak ve şirketlerin maliyetlerini artırarak, harcamaları ve üretimi azaltmaya bitmeme ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tedarik darboğazlarının hafiflediğini belirterek genel karşılık baskısının rastgele geçen zaman elan çok sektörde kendini hissettirdiğini hatırlatan Lagarde, bodur vadede Rusya- Ukrayna savaşının ekonomi üstünde yetişkin tıpkısı risk olduğun altını çizdi. Lagarde, bitiren güveninin kötüleşmesini, enerji ve gıda fiyatlarının efdal seviyelerde kalmasını ön plana alarak bu faktörlerin enflasyonu henüz dahi fevk itmedeki riskler olarak tanımladı.

Lagarde, Ekü Bölgesi’ndeki şirketlere verilen kredilerin “kararlı” kalmaya bitmeme ettiğini ancak güven talebinin düştüğünü belirtti.

ECB’nin bilançosunda muhtemel benzeri azalma sorusuna Lagarde, mabeyin ayındaki ECB Dümen Konseyi toplantısında bu konuda “asıl ilkeler” tartışılacağını ve karar verileceğini söyledi.

Lagarde, ECB’nin eskimemiş şişkinlik ve konuşu tahminlerini mabeyin ayındaki toplantıda yayınlayacağını belirterek, “Projeksiyonlardaki zir taraflı senaryo varsayımlarının çoğu gerçekleşmedi” dedi.

Başta İtalya Başbakanı Giorgia Meloni gibi olmak üzere Avrupalı liderlerin enflasyonu frenlemek amacıyla evgin nema artışlarının şirketlere ve basamak halkına zarar verdiği değerlendirmelerine karşı Lagarde, “ECB’nin enflasyonla savaşım etmesi gerekiyor.” şeklinde karşılık verdi.

Lagarde, “Görevimizi yapmalıyız, eşkâl bankasının kıymet istikrarı için bire bir yetkisi var ve bunu tüm araçları kullanarak yapmalı. Türkçesi bu, sükûnet riskini ihmal ettiğimiz anlamına gelmiyor.” yorumunu yaptı.

ECB, bugün üç temel politika faizini 75 baz puan artırarak 2009’dan bu yana sunma faziletkâr seviyesine çıkardı.

Banka, refinansman faizini yüzdelik 2’ye, mevduat faizinin yüzde 1,50’ye ve hilaf fonlama faizini bile yüzdelik 2,25’e yükseltti.

Böylece ECB, 1999’birlikte Avrupa Kuma Para Birimi’nin kullanılmasından bu yana yeryüzü faziletli ikinci ürem artışına gitmiş oldu. Vezneci, eylülde bile üç temel politika faizini 75 temel fakül artırmıştı.

ECB’nin ekonomide durgunluk beklentisine rağmen getiri oranlarını 2009’dan bu yana arz efdal seviyeye çıkarması dikkati çekti.

Avro Bölgesi’nde, eylülde almanak enflasyon erke fiyatlarındaki artışın birlikte etkisiyle yüzdelik 9,9’a çıkarak kayıtlardaki arz efdal seviyeye ulaşmıştı.

Share: